11 Eylül 2021 Günü İstanbul Maltepe’de Düzenlenen Aşı Karşıtı Mitingin, Alanda Dağıtılan Lokumla Sabote Edildiği İleri Sürülmüştü

 

Ülkemizden aşı karşıtları tarafından örgütlenen “Plandemi Büyük Buluşma Platformu” adlı miting 11 Eylül 2021 günü İstanbul Maltepe’de düzenlenmişti.

Bahse konu mitingin sosyal medyaya yansıyan ilginç bir yönü, aşı karşıtlarının miting öncesinde ücretsiz dağıtılan lokumlar hakkındaki iddiaları oldu.

 

aşı karşıtı miting

 

Maltepe’deki etkinlik öncesinde alanda dağıtılan üzerinde Gara Cavid Lokumları yazılı kutularda ikram edilen lokumlarla etkinliğin sabote edildiğinden şüphelenilmişti.

Miting alanında dağıtılan “Covid-19″u anımsatan ismi ve logosuyla dikkat çeken lokum görselleri şöyleydi:

 

gara cavid lokum

 

gara cavid

 

Fatma Kamiloğlu adlı sosyal medya kullanıcısının bu şüpheyi ihtiva eden paylaşımı şu şekildeydi:

 

aşı karşıtı mitingde dağıtılan lokumlar

 

Aşı karşıtları, Gara Cavid Lokumları adlı ürün üzerinden birçok iddia da kurgulamıştı.

 

“Kesin bir kahpelik var bu işte lokumları yiyenlerin ağzında acı bir tat bırakmış.”

“Marka ismine de bakar mısın”

 

lokum acı tat

 

Resul Yıldırım Çakmak:

“Milleti oraya topladınız, bedava lokum verdiniz. Lokumun adresi Konya’da bir spor salonunu işaret ediyor. Telefon ise Akbankı ? Bu nedir millet ? Bunun açıklamasını kim verecek? Covid yazısında 666 sayısını gözünüze sokmuşlar? Kaldırıldık yine iyi mi ?””

 

Zülfikar Kardeşliği:

“”CAViD” kelimesinde “A”harfine “6” yerleştirilmiş. “Gara Cavid” = 66 = Corona”

 

gara cavid corona

 

Mehmed Poyraz:

“Alana giderken birileri bedava lokum dağıtıyordu. Adını görünce huylandım. Gara Cavid mi Covid mi? Firmanın adıyla alakalı da hiçbir bilgi yok internette🤔 Paranoyak olmuş olabilir miyim ?”

 

corona lokum

 

Lokum kutusu üzerinde “Çaybaşı Mahallesi Kosova Sokak No: 1 / 1 Meram Konya” adresinin ve “0332 353 00 15” telefon numarasının yer aldığı görülebiliyor. Ancak, bu adres ve telefon bilgilerinin gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Arama motorlarında yapılan tarama, bahsi geçen telefon numarasının YüzdeYüz Spor Merkezi ile Akbank Alaaddin Konya şubesine ait olduğunu işaret ediyor. Bu telefon numarası arandığında da spor merkezine ait olduğu tespit edilebiliyor. Kutu üzerindeki adres Google Haritalar‘da tarandığında bahse konu spor merkezinin söz konusu adreste yer aldığı görülebiliyor.

 

gara cavid adres telefon

 

Kutu üzerinde “Cavid” isminin yanına “Covid” ile ilişkilendirilecek şekilde “o” harfinin konumlandırıldığı da görülebiliyor.

 

gara cavid lokumları

 

Ancak, tüm bu detaylar Maltepe’de düzenlenen mitingin ikram edilen lokumla sabote edildiği iddiasını gerçek kılmıyor.

Lokumu kimin dağıttığının peşine düşen aşı karşıtları, etkinliklerini sabote ettiğinden şüphelenen lokumların Mustafa Tanyeri adlı aşı karşıtlığıyla bilinen bir kişi tarafından dağıtıldığını tespit etmişti.

Sosyal medyaya yansıyan yorumlar da lokum hakkındaki iddianın asılsızlığını ortaya koymuştu.

 

lokum covid

 

Maltepe’de bu lokumları tüketenler ve dağıtımını gerçekleştirenler sosyal medyada deneyimlerini paylaşmıştı.

 

covidin lokumu

 

Fatma Kamiloğlu, bu tespitlerin ardından sonraki sosyal medya paylaşımlarında iddiasının aslında bir “yanlış anlaşılma” olduğunu kabullenmiş ve ilgili tweetini silmişti.

 

“Aşağıdaki görselin hiçbir haber değeri yoktur, sayfamda da mevcut değildir. Yanlış anlaşılmadan ötürü çoktan kaldırdım. Lokumlari da afiyetle yedik @HaberReport derhal twitinizi kaldırın Maltepe mitinginde emeği geçen herkese de sonsuz teşekkürler  #HerYerMaltepeHerYerDireniş”

 

fatma kamiloğlu aşı

 

“Yahu lokum mevzuzunda yanlış anlaşılma oldu, twitimi hemen sildim çöpe attım. Medya ve aşıya tapanlar, attığım çöpü kurcalıyor. Esin hanım beni engelleyip benim çöpe attıklarımı kullanmanız hiç etik değil. Gerçi etik kelimesi size pek bi uzak kalır @esenol Esin Senol”

 

fatma kamiloğlu lokum

 

Ortaya atılan bu asılsız iddia, aşı karşıtları arasında ihtilâf oluşturmuştu.

 

aşı karşıtları tartışma

 

Sonuç olarak, miting alanına hangi referansla geldiği belli kutu üzerindeki firma iletişim bilgilerinin gerçeği yansıtmaması ile lokumların aşı karşıtlarını zehirleme amacını taşıdığının hatalı bir çıkarım olduğu aşı karşıtlarınca da kabullenilmiş durumda.

 

Son not: Komplo teorisi odaklı zihniyet her konuda bir örüntü aramaya meyillidir. Bu arayış sürecinde sıklıkla yanlış çıkarımlarla hatalı sonuçlara ulaşılır. Aşı ya da lokum fark etmez…

 

Yorumunuzu yazınız...