Şüphesiz her nefis bir gün ölümü tadacak… Ancak, “ölmeden mezara konulmak” deyimini yaşarken tecrübe eden, hayatını kaybettiği yönünde asılsız iddialar basında ve sosyal medyada yayılan birçok ünlü isim mevcut.

Sosyal medyada fasılalar halinde ünlü isimler hakkında asılsız vefat iddiası ortaya atan bir güruh mevcut… Vadesi dolmadığı hâlde öldüğü yönünde gerçeği yansıtmayan iddiaları paylaştığı kişilerin ailesini, yakınlarını, sevenlerini umursamadan bu anlamsız eyleme girişen kitlenin motivasyonunu anlamak gerçekten zor… “Saf kötülük”le iştigâl eden bu kimseleri tespit etmesi de güç… Bu nedenle işbu yazıda hayatını kaybettiği yönünde basına ve sosyal medyaya asılsız iddialar yayılan ünlü isimlerden örnekleri derlemekle yetinelim (İlgilenenler “Vefat Eden Şairleri ve Yazarları Hayatta Sanan Okurlar” başlıklı incelememize de göz atabilir)…

 

 

Asılsız vefat haberinin bahsi geçmişken akla gelen ilk isim şüphesiz Münir Özkul (1925-2018)… Münir Özkul’un hayatını kaybettiği yönünde yıllarca sayısız asılsız iddia sosyal medyada ve haber sitelerinde kendine yer bulmuştu. Güner Özkul, babası hakkında ortaya atılan bu iddialara sosyal medya hesabı üzerinden yanıt vermişti…

Güner Özkul:

“eğer bıkmadan usanmadan hergün “münir özkul öldü” haberi yaparsanız bir gün haberiniz doğru olur, çünkü herkes bir gün ölür, siz bile…ama.”

“münir özkul’lar ölmez, ayrıca babam hala yaşıyor…”

“ödül haberleri doğru, öldü haberleri külliyen yalandır. babam hala yaşıyor.”

 

munir ozkul guner ozkul

 

Hakkında çıkan asılsız vefat haberlerini bizzat tekzip eden isimler de mevcut…

 

Özkan Uğur:

“Sosyal medyada yalan bir haber dolaşıyor. Maalesef beni gene öldürdüler. Allah’a şükürler olsun yaşıyorum, iyiyim. Herkese iyi bayramlar. Sevgiler,”

 

ozkan ugur vefat

 

Suna Yıldızoğlu (vefat ettiği yönündeki sosyal medya paylaşımını “helvaları bekliyorum” notuyla tiye almıştı):

 

helvalari bekliyorum

 

Çaycı Hüseyin olarak tanınan Alparslan Özmol:

“Öldü haberleri sürekli oluyor. Sosyal platformlarda insanlarımız kullanmaya başladı. Bunların telif yasaları da var. Mizah toplumumuzun güzel bir noktası. Mizah olmadan yaşayamayız ama kaliteli mizah önemli. Mizahın içeriği çok önemli. Öldükten sonra bir kere mizah yaparsın ama süreç sürekli öldü haberleriyle geçerse, insanların yakınlarına da zarar veriyor. Koronadan öldü dediler, uçak kazasında öldü dediler. Benim üzerimden öldü haberlerinin çıkması anlamsız geliyor”

 

“Bir görselimi alıp, internet sitesine koyup, ‘Şok şok şok, Çaycı Hüseyin’e bir şey oldu’ yazıyorlar. Tıkladığında içeriğinde oyun sitesi çıkıyor. Bir tık uğruna şerefini satmak gibi bir şey oluyor. Sürekli ‘Öldün mü ağabey? Cenazen Konya’dan kalktı. Konya’da deniz mi var?’ gibi anlamsız espriler yapılıyor. Bir gün öleceğiz bu sefer de inanmayacaklar. O zaman da ‘Yok canım ölmedi, yaşıyor’ diyecekler. Bizim camiada zaten öldükten sonra değerin artar. Ama ben ölmeden, ‘öldü’ diye gündeme gelmek ve ekranlara bir proje yapmadan gelmek anlamsız geliyor. Arkadaşlar, ben yaşıyorum. Öldüğüm zaman size haber vereceğim. Adamı hasta etmeyin”

 

 

Ahmet Kural:

“Insanin kendi ölüm haberini gormekte varmis. Cikan haberler asilsizdir. Hepinize selam olsun …”

 

ahmet kural

 

İlyas Salman:

“Senelik İlyas Salman ölüm haberi yalanlama şenliklerine hoşgeldiniz. Fotoğraf temsili değildir, gerçekten yaşıyorum. Sevenlerim üzülmesin. Sevmeyenler, elli yıldır grip bile olmadım.”

 

ilyas salman vefat

 

Arif Sağ:

“Sosyal medyada hızla yayılan Arif Sağvefat etti haberlerine itibar etmeyiniz. Kendisi Şuan Küba’da”

 

arif sag vefat

 

Nuri Sesigüzel:

“Evdeyim, beni öldürmüşler galiba ama öyle bir şey yok”

 

nuri sesiguzel vefat

 

Emel Sayın:

“Gördüğünüz gibi gayet iyiyim, bu asılsız bir haber. Ama niye böyle şeyleri yaptıklarını anlamıyorum. Allah akıl sağlığı versin. Ne olur kimseye yapmayın”

 

emel sayan vefat

 

 

Serdar Ortaç:

 

serdar ortac vefat

 

Memleketim Haber adlı asparagas merkezi internet sitesinin rutin asılsız ünlü ölüm haberlerinin konusu olan Serdar Ortaç, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “YALAN – YAŞIYORUM” ifadelerini kullanmıştı.

 

serdar ortac intihar

 

Hayatını kaybettiği yönündeki asılsız iddiaların aile fertleri ya da yakınları tarafından tekzip edilen isimlerden de mevcut…

 

Halit Kıvanç:

Ümit Kıvanç: “ÖNEMLİ DUYURU Babamın sağlık durumuyla ilgili bir yalan haber yayıldı, herkesten mesajlar telefonlar geliyor. Babam evinde, TV seyrediyor. Böyle bir şeyi kim neden yayar, anlamak mümkün değil. Herhalde durduk yerde kötülük olsun diye falan.”

 

halit kıvanç vefat

 

Kenan Işık (ailesi Yüksel Sabah yazarı Yüksel Aytuğ’u tekzip etmişti):

 

kenan isik vefat

 

Neşe Karaböcek:

 

nese karabocek vefat

 

nese karabocek hakan eren

 

Ece Erken:

 

ece erken vefat

 

Hasan Mezarcı:

 

hasan mezarcı vefat

 

Deniz Baykal:

 

deniz baykal vefat

 

 

 

Nihat Hatipoğlu:

Nihat Hatipoğlu henüz vefat etmeden bu yönde iddia dolaşıma sokulmuş ve bazı haber sitelerinde ölümüne ve cenaze merasimine dair detaylar dahi sunulmuştu. Halbuki Hatipoğlu, ATV’de Dosta Doğru programına devam etmekteydi.

 

nihat hatipoglu oldu yalan haber

 

 

Armağan Çağlayan: “Ya bu Facebook’ta dolanan ‘Armağan Çağlayan öldü’ haberini nasıl kaldırtacağız? Telefonlar kilit! Herkes ağlayarak arıyor! Tövbe yahu!

 

armagan-caglayan-oldu

 

armagan-caglayan-oldu-iddiasi

 

Orhan Gencebay:

 

orhan-gencebay-hayatini-kaybetti-iddiasi

 

“Mandıra Filozofu” karakteriyle tanınan Müfit Can Saçıntı, arama motorlarında merak edilen soruya yanıt verip “ölmediğini” (yeniden) duyurdu ve herkese selamlarını iletti.

 

“Zaman zaman herkes gibi ben de benimle ilgili ne aranıyor diye arama motorlarını kontrol ediyorum. Benimle ilgili bugüne kadar en çok aranan “Müfit Can Saçıntı öldü mü? değil Müfit Can Saçıntı ne zaman öldü? olmuş. İnsanlar öldüğümden eminler de ne zaman öldü, kaç yaşında öldü, neden öldü en çok aranan şeyler arasında. Ölmedim. Buradan herkese selamlarımı iletiyorum.”

 

“Yanıtlıyorum

– Müfit Can Saçıntı öldü mü?

-Ölmedim.

-Müfit Can Saçıntı Ne zaman öldü?

-Hiç bir zaman

– Müfit Can Saçıntı ölecek mi?

-Hepimiz öleceğiz

-Müfit Can Saçıntı yaşıyor mu?

-Buna yaşamak denirse.

-Hasta mı?

– Böyle aramalara hastayım:) Eksik olmasınlar”

 

mufit-can-sacinti-oldu-mu

 

 

Yorumunuzu yazınız...