Yusuf Kaplan ve Selçuklu Tarihi Anakronizmi

Yusuf Kaplan, 25 Ekim 2015 tarihinde Yeni Şafak Gazetesi’nde yayımlanan “Ölüm-kalım savaşı, diriliş ve varoluş hamlesi” başlıklı köşe yazısında çok mühim bir kronoloji hatası yapmış:

"Moğol fırtınası dinmeden Haçlı saldırısı sökün ediyordu: Bu kez Batı'dan da ölümcül bir fırtına esiyor, İslâm dünyasını iki cehennem ateşi arasında bırakıyordu. Bir yanda Doğu'nun barbarları Moğollar, öte yanda Batı'nın haydutları Haçlılar, İslâm dünyasına handiyse belini doğrultamayacağı büyük bir darbe vuruyordu. 
İslâm dünyası, ilk ölüm-kalım savaşıyla karşı karşıyaydı. 
İşte tam bu sırada, karanlığın en zifirî noktaya ulaştığı o en zor anda Allah Teâlâ tarihe müdahale etti: Selçukluları tarihe girdirdi. Bütün umutların söndüğü bir zamanda, Selçuk çocukları, hem can çekişen Abbasî Sarayı'na girdi, Abbasî topraklarında yeni bir düzen kurdu; hem de Bağdat'tan kuzeye, Anadolu içlerine yürüdü Hakikat Sancağı'nı yere düşürmedi; iki asır içinde Balkanlara kadar uzanacak ve yaklaşık binyıl sürecek bir yolculuğun tohumlarını ekti. 
Önce Moğolları defetti; sonra Haçlıları. 
Burada sorulması ve izi sürülmesi gereken hayatî soru şu: Selçuk çocukları, nasıl oldu da, ne yaptılar da, Doğu'dan ve Batı'dan İslâm dünyasını kasıp kavuran iki büyük dalgayı, iki ürpertici, yok edici ölümcül saldırıyı püskürtmeye muvaffak oldular?"

Yusuf Kaplan’ın yol açabileceği anakronizm tehlikesini gidermek gerek.

Selçukluların tarih sahnesine girişi Haçlı Seferleri ve Moğol istilası nedeniyle umutlar tükenmekte iken olmadı.

Büyük Selçuklu Devleti 1037 yılında kuruldu, 1040 Dandanakan, 1071 Malazgirt…

Sultan Sencer’in ölümüyle Büyük Selçuklu Devleti 1157’de tarihe karıştı.

Haçlı Seferleri 1095-1272 yılları arasında gerçekleşti.

Moğollar 13. yüzyılda çevre coğrafyalarını istilaya başladı.

Anadolu Selçuklular, 1243 Kösesağ Savaşında Moğollara yenilerek yıkılma sürecine girdi.

Anadolu Selçuklu Devleti 1077-1308 arasında hayattaydı.

Selçuklular Moğolları def etmedi, aksine yıkılmalarına yol açtı Moğol akımları. Selçukluların Moğollara karşı önemli bir askeri zaferi de bulunmamaktadır.

Yusuf Bey, Selçukluların tohumlarını attığı Osmanlıların Moğolları “defettiğini” ima etmesi durumunda da belirtmek gerekir ki, Osmanlı Devleti’nin Moğollar karşısında bir askeri zaferi olmamıştır. Cengiz Han’ın vefatı sonrası Moğol İmparatorluğu’nun askeri ve siyasi bütünlüğünün kurulamaması sonrasında Anadolu’daki Moğol nüfuzu azalmıştır ve bu hususta Osmanlı ve Selçuklu Devletlerinin yoğun bir etkisi olmamıştır.

Galiba, bu kadarı yeterli olur.

İLAVE NOT:

Yusuf Kaplan, 26 Ekim 2015 günü Yeni Şafak Gazetesi’nde yayımlanan “Selçuklu mayası, Osmanlı ruhu ve hakikat medeniyeti soluğu” başlıklı köşe yazısında konuyu daha da açarak doğru bilgiyi aktarmış:

Geleceğim nokta hayatî: Moğol ve Haçlı saldırıları 13. ve 14. yüzyıllarda İslâm dünyasını kasıp kavurdu. 1258'de Bağdat, 1326'da Kurtuba düştü. 1492'de Gırnata'nın da düşmesiyle birlikte Endülüs tarihten silindi. Daha öncesinde Moğol ve Haçlı saldırılarına handiyse tek başına göğüs geren Selçuklu Moğollarca tarihten silinmişti.

 

Kaynak:

 

yusuf kaplan ve anakronizm

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*