Yusuf Kaplan İrade Terbiyesi Kitabının Yazarını Karıştırmış

Yusuf Kaplan, Cemil Meriç’in “Disiplin İçinde Çalışmayı Bu Kitaptan Öğrendim” Dediği İrade Terbiyesi Kitabının Yazarını Jules Puyot Yerine Kitabın Tercümanı İbrahim Ethem Olarak Aktarmış 

Yusuf Kaplan, Yeni Şafak Gazetesindeki “Cemil Meriç’in Bilinmeyen Bir Terceme-i Hâl Varakası” başlıklı 11 Temmuz 2006 tarihli yazısında Cemil Meriç’in “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” diye tarif ettiği “İrade Terbiyesi” kitabının yazarını yanlış aktarmış:

"Kaderini tayin eden bir başka kitap da İbrahim Ethem'in Terbiye-i İrade başlıklı eseridir. Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendi."

Ancak Yusuf Kaplan, Cemil Meriç’in disiplini öğrendiğini belirttiği eserin yazarını yanlış aktarmış. Kaplan, kitabın ilk Türkçe çevirisini yapan kişiyi kitabın yazarı olarak belirtmiş.

Tembellik ve isteksizlik gibi özelliklerini değiştirmek isteyenlere tavsiye edilen başucu kitaplarından biri olan İrade Terbiyesi adlı kitap Jules Puyot tarafından 1895 yılında kaleme alınmıştır.

Söz konusu kitap Türkçemize ilk defa 1926 yılında İbrahim Ethem tarafından çevrilmiştir. İbrahim Ethem’in bu çevirisinin ardından 1932 yılında Münür Raşit tarafından tercüme edilmiştir (Kerime Tamer (2018). “İrade Terbiyesi“. APJIR 03-01 (2019) 94-96). İbrahim Ethem çevirisinde kitap için “Terbiye-i İrade” adını seçmişti. Daha sonraki çevirilerde ise “İrade Terbiyesi” daha Türkçe ve uygun görülerek kullanılmıştı.

 

Jules Payot'un İrade Terbiyesi kitabının kapağı
Jules Payot’un İrade Terbiyesi kitabının kapağı

 

* Tespiti için Kotku Coşan‘a teşekkürlerimizle…

** Kapak görseli: zelvebinlercekitabingezegeni

 

malumatfurus hakkında 1196 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz