Yılmaz Özdil ve Fatih Sultan Mehmet

Yılmaz Özdil, Sözcü Gazetesi’nde 29 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan “1453” başlıklı yazısında Fatih Sultan Mehmet’in yaşamı hakkında bir takım hatalara düşmüş:

"Homeros'un İlyada'sından o kadar etkilendi ki, kalkıp Truva'ya gitti. Yanından ayırmadığı vakanivüs Kritovulos'un notlarından biliyoruz, kalıntıları gezdi. Akhileus'un, Hektor'un mezarları hakkında bilgi aldı, kahramanlıklarını saygıyla andı. Truva'nın konumunu, denizle-karayla ilişkisinin stratejik yararını irdeledi. Papa II. Pius'a yazdığı mektuptan anlıyoruz ki, İstanbul'un fethini Truva'nın rövanşı gibi görürdü."

Truva’nın Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü civarındaki yerleşimi,  1870’li yıllarda Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilmiştir. Bu tarih öncesinde Truva’nın başka bir tarafta olduğuna inanılıyordu.

Fatih’in henüz keşfedilmemiş ve yeryüzüne çıkarılmamış olan yeraltındaki mezarlar hakkında bilgi alması da abesle iştigal bir husus.

Fatih Sultan Mehmed’in vakanüvisi Kritovulos’un, Fatih’in Midilli seferi sırasında Çanakkale’de Truva kalıntılarının bulunduğu bölgeye gelerek burada Truva savaşı kahramanları hakkında hayranlık hislerini belirterek onları methettiğini belirttiği bazı kaynaklarda aktarılır. Ancak, Truva kalıntılarının keşif tarihi göz önünde bulundurulduğunda Yılmaz Özdil’in iddiaları boşa düşer.

"Matematiksel coğrafya kavramının miladı kabul edilen Geographia'da bölük porçük yeralan haritaları, bütün haline getirtip yayınlattı."

Matbaanın Osmanlı topraklarına geliş tarihinin 15. yüzyıl sonları olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Fatih’in harita “yayınlatması”nın mümkün olmayacağı görülmekte.

Kaynak: Ekşisözlük’ten “yılmaz özdil’in 29 mayıs 2016 tarihli yazısı” başlıklı sayfa

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın