Yavuz Selim Demirağ, Adana Demirspor’un Disipline Sevk Gerekçesini Yanlış Aktarmış

Yavuz Selim Demirağ, Yeniçağ Gazetesi’nde 3 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan “Cumhuriyet..” başlıklı yazısında, Adana Demirspor’un TFF tarafından disipline sevk gerekçesini yanlış aktarmış:

"Özdil o yazıyı kaleme aldığında Futbol Federasyonu, Ümraniyespor-Adana Demirspor maçında, Adanalı taraftarların İzmir Marşı'ndaki "Yaşa Mustafa Kemal Paşa, çok yaşa" mısralarını seslendirdiği için "çirkin ve kötü tezahürat" iddiası ile disiplin kuruluna sevk edildiğini bilse daha neler eklerdi neler. Söz konusu Cumhuriyet değerleri olunca "Adam " gibi yazan ve "Adam"larla beraber "Kadın"ları yazan Yılmaz'ın mutlaka Futbol Federasyonu ve Başkanı ile ilgili çatala çakacağı yazıyı bekliyorum. Ancak bu kararın altında imzası bulunanların ömürleri boyunca kaç maça gittiğini merak ediyorum. Kaldı ki Adana Demirspor tarihini hiç bilmediklerinden eminim. Demirspor, aşamada "Devrimciler"in, işçilerin takımıdır. Şimdiki kulüp başkanı da ülkücüdür. Küba'daki işçilerin takımı ile kardeştir. Adana Demirspor aynı zamanda Cumhuriyetin kazanımlarının, "On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan" diyen 'Onuncu Yıl Marşı'ndaki "Demirağlarla ördük anayurdu dört baştan" diyenlerin takımıdır. Demiryolu işçileri ve çalışanlarının takımının Onuncu Yıl Marşıyla beraber İzmir Marşını okuması kadar doğal ne olabilir. Teröristbaşı lehine slogan atan takımları disiplin kuruluna sevk edemeyen federasyon, bakıyorum da Cumhuriyete takmış kafayı, Atatürkçüleri hedef almaya kalkışıyor. AKP hükümetine yaranmak için atmadıkları takla kalmadı. Bu aptal karar ile AKP'lilerin gözlerine gireceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Çünkü halkın gözünden çoktan düştüler."

Adana Demirspor’un 30 Ekim 2016’da Ümraniyespor ile deplasmanda yaptığı maç sırasında, Demirspor taraftarının İzmir Marşı okuması üzerine, takım disipline sevk edildiği iddia edilmişti. Ancak, İddianın doğruyu yansıtmadığı teyit.org tarafından ortaya konmuştu. Detaylandıralım:

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) resmi sitesinde yayınlanan 01.11.2016 tarihli disiplin sevkleri listesinde Ümraniyespor – Adana Demirspor karşılaşmasının ardından Adana Demirspor’un disipline sevk gerekçesi şöyle açıklanmıştı:

7- ADANA DEMİRSPOR Kulübü’nün 30.10.2016 tarihinde oynanan ÜMRANİYESPOR-ADANA DEMİRSPOR TFF 1. Lig müsabakasındaki “çirkin ve kötü tezahüratı” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 53. maddeleri uyarınca PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.

İlgili açıklamada yer alan “çirkin ve kötü tezahürat” ibaresinin İzmir Marşı’nı ve “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa” tezahüratını ima ettiği iddia edilse de Adana Demirspor’a 1 Kasım 2016’da disiplin sevki ile ilgili TFF’nin gönderdiği belgede “çirkin ve kötü tezahürat”tan kastın “küfürlü tezahürat” olduğu belirtiliyor.

TFF’nin 2 Kasım 2016 günü yaptığı açıklamada iddiaları yalanlamıştı:

“Disiplin sevk işleminin bir basın organı ve sosyal medya mecralarında iddia edildiği gibi “Adana Demirspor taraftarlarının hep bir ağızdan İzmir Marşı okuması ve taraftarların ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa’ tezahüratı yapması” ile kesinlikle bir ilgisi bulunmamaktadır.”

Kaynak: Teyit.org’un “Adana Demirspor’un disipline sevk gerekçesi İzmir Marşı değil” başlıklı doğrulaması

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz