Yavuz Bahadıroğlu’nun İstiklâl Marşı’nın Safahat’ta Yer Aldığı ve İstiklâl Marşını Safahat’ten Okuduğu İddiası Asılsız

İstiklâl Marşımız Mehmet Âkif Ersoy’un şiirlerini bir araya getiren Safahat adlı kitapta yer almamaktadır. Haliyle, İstiklâl Marşı’nın Safahat’ten okunmasının imkânı bulunmamaktadır. 

Yanlış İddia

 

Yavuz Bahadıroğlu, Yeni Akit Gazetesinde “Korkma! Sönmez…” başlığıyla 17 Mart 2018 tarihinde yayınlanan yazısında vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklâl Marşımızı eski yazı ile okuyamamaktan duyduğu üzüntüyü ve Osmanlıcayı çözmeye başladıktan sonra Safahat’ten İstiklâl Marşımızı okuyabilmenin hazzını paylaşmış:

“İstiklâl Marşı’nı biliyor musun?” diye sordu bu kez.

“Sular, seller gibi” diye cevaplandırdım sevinçle, “on kıtayı birden, okuyayım mı?”

“Mehmed Âkif’in el yazısından oku” dedi ve elindeki kalın kitabı masaya koydu.

[...]

Âkif’i üzmüş olma ihtimali öylesine içime oturdu ki, Osmanlıca “Safahat”ı kaptığım gibi, bu işlerden anlayan akrabamız Remzi Amca’ya götürdüm ve onbeş gün içinde bu kitabı okuyabilir hale gelmem için yardım etmesini rica ettim.

[...]

Çok şükür o süre içinde yazıyı söktüm. Ve babamın evden çıkmak üzere olduğu sırada karşısına çıkıp Mehmed Âkif’in el yazısını okuyabildiğimi söyledim. Oldukça şaşırdı ve bir iki yerden okuttu. Sonra İstiklâl Marşı’nı okumamı istedi. Sesimi yükselttim: “Korkma, sönmez bu şafaklarda…”

Yavuz Bahadıroğlu ya hafızasının kurbanı olmuş ya da güzel bir senaryo uydurmuş… Çünkü, Mehmet Âkif Ersoy, Safahat adlı eserinde İstiklâl Marşı’na yer vermemiştir. İstiklâl Marşımız Safahat’in herhangi bir bölümünde yer almamaktadır.

Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım ve Gölgeler olmak üzere 7 kitaptan oluşan şiir külliyatı olan Safahat’ta bulunmayan İstiklâl Marşı’nın bu kitapta okunmasının imkânı haliyle bulunmamaktadır.

Âkif’in, “Onu milletimize ve kahraman ordumuza armağan ettim. O milletin eseridir, malıdır.” diyerek İstiklal Marşımızı Safahat kitabına almadığı belirtilmektedir.

 

Mehmet Akif Ersoy'un Safahat adlı eserinin kapağı
Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı eserinin kapağı

 

İlave Not: Bazı yayınevlerinin Safahat baskılarının içine Mehmet Akif Ersoy tarafından Safahat’e almadığı şiirlerini eklediği bilinmekle birlikte, Yavuz Bahadıroğlu’nun İstiklal Marşı’nı Osmanlıca Safahat’ten okuduğunu vurgulamak gerekmektedir.

 

* Tespiti için bentrajedi‘ye teşekkürler…

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...