Yaman Törüner ve IMF’nin Büyüme Tahminleri

Yaman Törüner, 24 Mayıs 2016 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “Dünyada İşsizlik Azalırken” başlıklı köşe yazısında IMF’nin büyüme tahminlerini okurlarıyla paylaşmış paylaşmasına ama aktardığı veriler IMF’nin son yıl içerisinde kamuoyuyla paylaştığı verilerle pek alakası bulunmamakta:

"IMF, 2015 yılında, gelişmiş ülkelerde %2.4; gelişmekte olan ülkelerde ve bizim gibi yükselen piyasalarda %4.3 büyüme gerçekleşeceğini tahmin ediyor." 


"IMF’ye göre, 2016 yılında, dünya ortalaması anlamında, %3.8; gelişmiş ülkeler ortalaması olarak %2.4 büyüme bekleniyor. Bu yıl, ABD’de %3, Avrupa Birliği’nde ortalama %1.7; Japonya’da %1.3; İngiltere’de %2.2; İspanya’da %2.5; Rusya’da %0.2; Çin’de %6.3; Hindistan’da %7.5; Brezilya’da %0.7 ve Meksika’da %3 büyüme bekleniyor."

IMF’nin son tahminleri geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda (World Economic Outlook – WEO) kamuoyuyla paylaşıldı. 2015 yılı için küresel büyüme beklentisi % 3,1, gelişmiş ekonomiler için % 1,9, gelişmekte olan ülkeler için ise % 4’tür. 2016 yılında ise küresel ekonominin % 3,2, gelişmiş ülkelerin yine % 1,9, gelişmekte olan ekonomilerin ise % 4,1 büyümesi bekleniyor. Ülke bazında paylaştığı veriler de WEO’da yer alan verilerle uyuşmuyor.

Son WEO raporundan önce geçtiğimiz Ocak ayında yayınlanan güncellemede de bahse konu rakamlar yok.

Dahası, geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayınladığı bir önceki WEO raporunda da bu verileryer almamaktadır.

Yaman Törüner IMF’yi kaynak gösterip, son verileri ele almadan nereden nasıl derleyip aktarmış bu verileri, anlaması güç.

uluslararası para fonu logo

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz