Uğur Gürses ve Jackson Hole Konferansı

Uğur Gürses, 31 Ağustos 2015 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan “ABD’deki vadiden belirsizliğe ışık” başlıklı köşe yazısında Jackson Hole Konferansı’na değinmiş.

“Dünyanın gelişmiş ülke merkez bankacıları, her yıl Ağustos ayının sonunda ABD’de Wyoming eyaletindeki Jackson Hole vadisinde düzenlenen bir toplantıda birkaç günlüğüne bir araya geliyorlar” diyen Uğur Bey, Jackson Hole’un katılımcı yapısını net aktaramamış.

Bahse konu konferans, sadece gelişmiş ülke merkez bankalarından üst düzey temsilcilerin katılıma kapalı bir niteliğe haiz değildir. Katılımcı listesinden görülebileceği üzere Polonya, Türkiye, Meksika, Şili, Güney Afrika, Macaristan, Hindistan, Kolombiya, Güney Kore gibi önde gelen yükselen piyasa ekonomilerinden merkez banka temsilcileri de katılım sağlamaktadır.

Gerçi bir sonraki cümlesinde bu hatayı düzeltmiş Uğur Bey ama not edilmesi gerekir. Gelişmiş ve gelişen arasındaki farkın yazıda daha net belirtilmesi gerekirdi.

 

Kaynaklar:

– Uğur Gürses’in ilgili yazısı: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ugur-gurses_526/abd-deki-vadiden-belirsizlige-isik_29948405

– 2015 Jackson Hole Konferansı katılımcıları: https://www.kansascityfed.org/~/media/files/publicat/sympos/2015/rosterofattendees.pdf?la=en

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*