Tolga Tanış ve Reina Saldırısına İlişkin İstihbarat Mevzuu

Tolga Tanış, Hürriyet Gazetesi’nde 2 Aralık 2017 günü yayınlanan “Reina Eyleminin İdeolojisi” başlıklı yazısını kaleme alırken ABD Büyükelçiliğinin ve Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’ın saldırı öncesinde “istihbarat paylaşımı” iddiasını yalanladıkları açıklamaları göz ardı etmiş ya da gözden kaçırmış:

"BUNUN dışındaki tartışmalar ise işin gazetecilik faslı. Reina’nın işletmecisi “Amerika’dan istihbarat geldi” derken ne kast etti? Saldırganlar eyleme nasıl hazırlandı? Bunlar tartışılacaktır elbette. Saldırı, Amerika’nın sinyale (telefon, e-posta, diğer elektronik haberleşme) dayalı istihbaratına takıldı mı, bu bilgi Ankara’ya iletildi mi, iletildiyse ne tür adımlar atıldı gibi sorular sorulacaktır. Hiçbir zaman cevabını öğrenemeyeceğimiz soru işaretleri."

İlaveten, Tolga Tanış saldırının “birden fazla kişi” tarafından düzenlendiğini ima etmiş “saldırganlar” ifadesiyle. (Tolga Beyin farklı bir kaynaktan farklı bir bilgisi mi var konuyla ilgili bilemiyoruz) Ancak, resmi açıklama saldırının “1” (yazı ile “bir”) kişi tarafından düzenlendiği yönünde.

İlgili açıklamalar için bkz:

 

malumatfurus hakkında 906 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz