Tamer Korkmaz ve Lozan’ın Gizli Maddeleri

Tamer Korkmaz, Yenişafak Gazetesinde 30 Eylül 2016 günü yayınlanan “Fevkalade Sakıncalı Mevzular” başlıklı yazısında Lozan Antlaşması’nın gizli maddeleri olduğuna inananlardan olduğunu gözler önüne sermiş:

Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalandı…

Antlaşmadaki otuz altı Gizli Madde bugüne kadar günışığına çıkmadı. O gizli maddelerden birisi de Hilafetin Kaldırılması'dır!

Hahambaşı Haim Nahum (1873-1960) Lozan'daki Türk heyetinde yer aldı: İsmet İnönü'nün başdanışmanıydı…

Nahum, 1900-1904 yılları arasında Yüksek İstihkâm ve Topçu Okulu'nda Fransızca öğretmenliği yaptı. Talebeleri arasında İsmet İnönü de vardı! İsmet Paşa, 14 Şubat 1901 tarihinde girdiği topçu okulunu 1 Eylül 1903'te bitirdi.

Esther Benbassa'nın yazdığı “Son Osmanlı Hahambaşısı'nın Mektupları” adlı kitapta “Haim Nahum, 1919'dan sonra Mustafa Kemal'in adamı olmuştur” cümlesini okuyoruz. (Milliyet Yayınları, Sayfa: 45)

Lozan Konferansı'nda görüşmelerin sürdüğü dönemde Paris gazetelerinden birinde çıkan bir haberde Haim Nahum'un “Endişe edilmesin. İsmet, benim ahbabımdır. Sözümden çıkmaz. Lozan'da işleri düzeltirim” dediği yazılmıştır!

Haim Nahum'un İngiliz heyetiyle görüşmelerde arabuluculuk yaptığı aşikârdır. Başta “Hilafetin Kaldırılması” olmak üzere “gizli maddelerin kabul ettirilmesindeki” en etkili isimdir!

Korkmaz, aynı iddiayı daha önce Yenişafak Gazetesi’nde yayınlanan 15 Nisan 2015 tarihli “Ortaylı tarihinde bunlar yok” başlıklı yazısında aktarmıştı.

Tabiki herhangi bir somut kanıta dayanmayan boş bir iddia.

Tamer Korkmaz bir de gizli madde sayısını açıklamış: tam 36 madde. Maddeler gizli ama kaç tane olduğu (!) biliniyor. İlginç…

Bu konuda daha önce “Abdullah Şanlıdağ ve Lozan Anlaşması’nın Geçerlilik Süresi” başlıklı ihtisabımızda da değindiğimiz hususlar şu şeklideydi:

Lozan Barış Antlaşması’nın son maddesi, “İmzalanan ve onaylanan belgelerin aslı Fransa Cumhuriyeti Hükümeti’nin arşivinde saklanacak ve onaylı birer örneği taraflara verilecektir” ifadesi yer almaktadır. Onaylı birer örneği anlaşmaya taraf ülkelerde olan bir anlaşmada daha sonra açıklanacak gizli maddeler bulunmasının beklenmesi abesle iştigaldir.

Ayrıca bazı kesimler, gizli maddelerin sadece anlaşmayı imzalayan kişiler tarafından bilindiği gibi saçma ithamlarda bulunmaktadır. Anlaşmayı ülkeleri adına imzalayan temsilcilerin öteki dünyaya göçmeleri ile birlikte bu iddialar da tabiri caizse buharlaşmıştır. 

İmza altına aldığımız “gizli hükümlere sahip milletlerarası anlaşma” örneği de vaki değildir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*