Süleyman Özışık Meclisin Salt Çoğunluk Aritmetiğinde Yanlışa Düşmüş

Süleyman Özışık, internethaber.com adlı haber sitesinde 6 Mart 2017 günü yayınlanan “Yalanlar ve doğrular…” başlıklı yazısında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin “salt çoğunluğu”nu oluşturan milletvekili sayısına dair “doğru” bilgiyi sehven yanlış aktarmış gibi:

"Meclis, söz konusu 7 üyeyi ancak ve ancak "Salt çoğunluk" sistemiyle, yani 600 milletvekilinden 401 tanesinin oyuyla seçebilecek."

Salt çoğunluk, meclisteki milletvekili sayısının yarısının 1 fazlasını temsil eder. 600 milletvekilinin yarısından 1 fazlası da 301 olur. 401 üye, nitelikli çoğunluğu temsil eder, salt çoğunluğu değil.

Süleyman Özışık’ın bahse konu yazısı, hatanın tesbitinin ve aktarılmasının akabinde internet sitesinde düzeltilerek, salt çoğunluk, nitelikli çoğunluk olarak değiştirilmiştir.

İlaveten, Süleyman Özışık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın günümüze değin atadığı Anayasa Mahkemesi üyesi sayısını da yanlış aktarmış:

"Erdoğan bugüne kadar Anayasa Mahkemesi'ne 1 üye atayabilmiş, 2019 seçimlerine kadar sadece 3 üye atayabilecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ana değin Anayasa Mahkemesine Kadir Özkaya, Recai Akyel ve Yusuf Şevki Hakyemez olmak üzere 3 üye ataması yapmıştır. 1 değil, 3.

* Tesbitleri için Murat Akın‘a teşekkürler

 

malumatfurus hakkında 1072 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz