Süleyman Karagülle ile Altın

Süleyman Karagülle, Yeni Akit Gazetesi’nde 31 Ekim 2016 günü yayınlanan “Altın piyasası ve Türkiye ile Rusya’nın Anlaşması” başlıklı yazısında altının küresel finans ve ticaret sistemindeki rolünü olduğundan biraz fazla önemli göstermiş:

"Türkiye ve Rusya anlaştı, Ruble ve TL ile alışverişe başladılar."

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Rusya ile ticarette ruble ve Türk lirasının kullanılması için merkez bankalarının görüştüğünü söylemişti. Bu konuda resmi bir anlaşma henüz imzalanmadı. Haliyle, bahse konu anlaşma kapsamında ruble ve Türk lirası ile alışveriş başlamadı. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, halihazırda Türk lirası ve ruble üzerinden alışverişin önünde bir engel olmadığıdır. Uluslararası ticarette yoğun olarak daha fazla istikrar sahibi olan ve daha yaygın kullanım alanı bulunan (başta ABD doları olmak üzere) rezerv paraların tercih ediliyor olması nedeniyle, kur riskini azaltmak isteyen ülkeler ve firmalar, yerel para birimlerinin ticarette daha fazla kullanımı için anlaşma zemini yoklarlar. Rusya ve Türkiye arasında dile getirilen anlaşma da, iki ülke arasında kullanılacak yerel para birimlerine ilişkin merkez bankaları arasında bir takas mekanizması tahsis edilmesidir.

"Rusya ayrı kur, Türkiye ayrı kur uyguluyor. Farklı kur olunca halk ticaret yapmasa da halkın elindeki altın duruma göre Rusya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Rusya’ya akar. Halk altın yerine Ruble veya Türk Lirası’nı bulundurur. Dolayısıyla Rusya ve Türkiye Merkez Bankaları zamanla kurlarını eşitleme durumunda kalırlar."

Süleyman Karagülle, altının uluslararası ticaret ve para sistemindeki kullanımına ilişkin baya geride kalmış. Günümüzde ticaret işlemlerine ilişkin ödemelerde ya da rezerv para sisteminde altın karşılığı bulundurma ya da altınla ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Uluslararası rezervlerin ya da dolaşımdaki paranın altın rezervleri ya da hareketleri ile illiyet bağı ortadan kalkmıştır. Bretton Woods para sisteminin 1970li yılların başında çöküşünden bu yana durum bu şekilde işlemektedir.

dolar tl kuru

"Bunun anlamı şudur, Türkiye ve Rusya altın bakımından önemli birer ülke haline gelmişlerdir."

Malesef, Süleyman Bey’in aktardığı hususun, altın bakımından önemli ülke hale gelmekle ilgisi bulunmamaktadır.

"Merkez Bankaları Rubleyi ve TL’yi serbestçe çıkaracak ve gerekli politikayı aynen uygulayacaklardır."

Şu an merkez bankalarının kendi para birimlerini serbestçe çıkarmalarının önünde bir engel yoktur zaten.

"Altının değeri paranın günlük enflasyonunu bildirecektir."

Paranın günlük enflasyonu diye bir terim yoktur. Enflasyon, fiyatlar genel seviyesindeki yükselişi ifade eder. Para biriminin değeri, enflasyonu dolaylı yoldan etkiler; ancak, paranın değer hareketlerinden hareketle paranın enflasyonundan söz edilemez.

"ABD Merkez Bankası’nın bolca dolar rezervi olduğu için istediği zaman doları piyasaya sürüp altını çekecek, istediği zaman da aksini yapacak. Dolayısıyla altın ile oynayarak Türk ve Rus para ve ekonomisini bozmak isteyecek."

Yukarıda dile getirildiği üzere, rezerv para sisteminde altın karşılığı rezerv çıkarma/bulundurma zorunluluğu Bretton Woods sisteminin çöküşüyle ortadan kalktı. Uluslararası para akımlarında “altın karşılığı değer” bulundurmak eskisi kadar doğrudan etkili değil.

"Türkiye ve Rusya Merkez Bankaları paralarını dolardan ayırmışlardır."

Türkiye’de ve Rusya’da para birimlerinin ABD doları ile doğrudan bir bağı bulunmamaktadır. Çünkü, Türk lirası ve ruble serbest piyasada dalgalı kur üzerinden işlem görmektedir.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Rusya Merkez Bankası, rezervlerinin büyüklüğü ABD doları cinsinden yayınlar ve rezervlerinin büyük çoğunluğunu ABD doları cinsinden ABD Hazine tahvillerinde değerlendirir.

"Buraya kadar anlattıklarımı ekonomi kültürü olmayanlar zor anlarlar."

Yorum yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*