S&P ve Fitch’in Kredi Notu Değerlendirmelerini Yanlış Anlayan Köşe Yazarları

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ve Standard and Poor’s (S&P), 27 Ocak 2017 günü akşamı ülkemizin kredi notuna ilişkin güncelleme değerlendirmesi yaptılar.

S&P, kredi notunda (BB+) değişikliğe gitmezken kredi notu görünümünü durağandan negatife indirdi. Fitch ise yatırım yapılabilir seviyedeki (BBB-) kredi notunu düşürerek BB+ seviyesine düşürdü ve not görünümünü durağanda tuttu.

Bu vesile ile kredi notu ve kredi notu görünümüne dair bilgi sunalım:

Kredi derecelendirme kuruluşları değerlendirmelerinde, kredileri geri ödeme gücünü tespit için kendine has bir kredi notu skalası kullanmaktadır (bir örneği için bkz). Örneğin, uzun ve kısa vadeli yerli ya da yabancı para cinsinden değerlendirmelerinde S&P, en az riskten en yüksek riske doğru ilerleyecek şekilde kredi notlarını AAA’dan D’ye doğru (AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, D) aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde verir. Değerlendirmede, BBB’nin altındaki notlar, yüksek riskli (spekülâtif/çöp) sayılır ve yatırım yapılabilir altı seviye olarak adlandırılır.

Kuruluşların kredi notu değerlendirmesine bir de notların yanında yer alan + ve – işaretleri ile simgelenen kredi notu görünümleri eşlik eder. Kredi notunun (6 aydan 2 yıla değin uzanan süreçteki) potansiyel ilerleme patikasını işaret etmek üzere kredi notu görünüm değerlendirmesi yapar. Görünümün pozitif olması, kredi notunun artabileceğini, negatif olması kredi notunun düşebileceğini, durağan olması ise değişmeyebileceğini işaret eder. Kredi notunun sabit tutulup kredi notu görünümünün değiştirilmesi, sadece ileriye dönük değerlendirmenin yönüne dair bir işaret verir.

Daha önce, benzer kredi notu değişikliklerinde köşe yazarlarımızın mevzuyu anlamadan malumatfuruşluk yaptığını ve hatalara gark olduklarını gözler önüne sermiştik (örnekler için bkz: 1 ve 2).

Bu sefer de köşemenler hata yapmaktan kendilerini alıkoyamamışlar:

İslam Memiş‘in Güneş Gazetesinde 29 Ocak 2017 günü yayınlanan “Döviz ve altın piyasalarında son durum…” başlıklı köşe yazısından:

"Cuma akşamı iki Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poors ve Fitch Türkiye'nin kredi notunu düşürdü!"

S&P kredi notunda değişikliğe gitmedi, kredi notu görünümünü kötüleştirdi. Fitch ise düşürdü. En azından birini tutturmuş İslam Memiş. Tebrikler…

Remzi Özdemir‘in, Yeniçağ’da 30 Ocak 2017 günü yayınlanan “Kredi notu neden düştü?” başlıklı yazısından:

"Dünyada 3 önemli derecelendirme kuruluşu var. Moody's, Standart and Poors ve Fitch. Moody's ve S&P daha önce Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke konumundan çıkarttı."

S&P, ülkemizin ilk kredi notunu aldığı 1992 yılından bu yana hiçbir zaman bize yatırım yapılabilir kredi notunu vermemişti ki yatırım yapılabilir ülke konumundan çıkarsın.

İsmet Özkul‘un Dünya Gazetesinde 31 Ocak 2017 günü yayınlanan “Kredi notu neden düştü, nasıl yükselir?” başlıklı yazısından:

"Fitch’in de diğerlerine katılmasıyla üçüncü önemli kredi derecelendirme kuruluşu da Türkiye’nin kredi notunu, yatırım yapılabilir sınıfından düşürdü. Standard and Poors’ (S&P) ve Moody’s Türkiye’nin kredi notunu daha önce düşürmüştü. Türkiye’nin kredi notunu “spekülatif” kategorisine düşüren ilk kuruluş olan S&P, son yaptığı değerlendirme ile Türkiye’nin kredi notuna ilişkin olası gelişme yönünü de “durağan”dan “olumsuz”a indirdi."

Remzi Özdemir’in yazısındaki hatanın tıpkısının aynısı. S&P bize şu ana kadar hiç yatırım yapılabilir kredi notu vermedi ki spekülatif kategorisine düşürsün.

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın