Soner Yalçın ve Tarım ve Gıda Ürünleri Dış Ticareti

Soner Yalçın, Sözcü Gazetesi’nde 14 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan “Günaydın” başlıklı yazısında tarım ve gıda ürünleri dış ticaret figürleriyle ilgili yanılgıya düşmüş:

"Türkiye; Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna'dan buğday, İngiltere ve Hırvatistan'dan arpa, Gürcistan'dan saman, ABD, Yunanistan, Türkmenistan ve Hindistan'dan pamuk, Arjantin'den soya, ABD, Arjantin ve Brezilya'dan mısır, ABD Vietnam, İtalya ve Tayland'dan çeltik ve pirinç, Etiyopya, Bangladeş, Mısır ve Çin'den kuru fasulye, Kanada'dan nohut ve yeşil mercimek, ABD, Ukrayna ve Kanada'dan bezelye, Bulgaristan'dan kurbanlık koyun, Şili, Uruguay ve Fransa'dan büyükbaş hayvan, Bosna Hersek'ten lop et ithal eden bir ülke haline getirildi! Yani… Türkiye, ortalama 1 milyar dolarlık ihracat, 8 milyar dolarlık ithalat yapmaktadır!"

Tarım sektörüne ilişkin dış ticaret rakamları yanlış sunulmuş. Türkiye, dünyanın en büyük 7. tarım üreticisidir. 1 milyar dolarlık ihracat iddiası komediden başka bir şey değildir. Türkiye 2015 yılında 190 ülkeye 1781 tür tarım ürünü ihraç ederek 16,8 milyar ABD doları ihracat geliri elde etmiştir. 2015 yılı tarım ve gıda ürünleri ithalatı ise 11,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yani, tarım ve gıda ürünlerinde dış ticaret fazlası verilmiştir. 2014 yılı tarımsal ürün ihracatı 18.7 milyar dolar olurken, tarımsal ürün ithalatı ise 18.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Kaynaklar:

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın