Siyah Aslanların Var Olduğu İddiası

Fotoğraflarda Görülen Siyah Aslanın Gerçekte Var Olduğu İddiası Asılsızdır

Fotoğraflarda Görülen Siyah (Kara) Aslanın Gerçekte Var Olduğu İddiası Asılsızdır

Siyah / kara aslanların varlığına dair bir güvenilir bir kaynakta herhangi bir bilgi / bulgu bulunmamaktadır. Sanal dünyada paylaşılan siyah kürklü aslanları gösteren fotoğraflar dijital müdahaleyle değiştirilmişlerdir.

Yanlış İddia

Siyah aslan denildiğinde halkımızın bir bölümünün aklına Galatasaray Spor Kulübü’ne transfer olmuş siyahî bir futbolcu gelebilir. Ancak, birçoğumuzun aklına  tamamen siyah bir aslan gelebiliyor.

Tabiatta var olduklarına dair bir kanıt bulunamamış olsa da birçok sosyal medya kullanıcısının foto manipülasyonu yoluyla oluşturulmuş siyah aslan fotoğraflarını paylaştığı görülüyor.

 

Fotoğrafta "nadir görülen siyah aslan"ın göründüğünü iddia eden paylaşım
Fotoğrafta “nadir görülen siyah aslan”ın göründüğünü iddia eden paylaşım

 

“Nadir görülen siyah aslan”a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan bu fotoğraf montaj ürünüdür. Deviantart adlı internet sitesinde 2012 yılında yayınlanan bu fotoğraf pavoldvorsky mahlaslı kullanıcı tarafından fotoğraf üzerinde dijital oynama vasıtasıyla oluşturulmuştur.

 

Siyah aslana ait orijinal ve montajlanmış fotoğraf
Siyah aslana ait orijinal ve montajlanmış fotoğraf

Bu fotoğrafa ilaveten çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medya profillerinde paylaşılan, dünya üzerinde tek kalan, nadir bulunan, nesli tükenmiş siyah aslanlara ait olduğu öne sürülen fotoğrafların tamamının dijital olarak manipüle edildikleri anlaşılmaktadır.

 

Siyah aslanlara ait olduğu ididasıyla paylaşılan montaj fotoğraflar ve asılları
Siyah aslanlara ait olduğu ididasıyla paylaşılan montaj fotoğraflar ve asılları

 

Literatürde “siyah aslan” (“black lion”) türünün yelelerindeki tüylerin bir kısmı siyah olan aslanlar için kullanıldığı bilinmektedir. Siyah aslanların geçmişte var olması ve sonradan soylarının tükenmiş olması da ihtimal dahilindedir. Tüyleri tamamen siyah bir aslanın var olması durumu, diğer türlerdeki örnekler göz önünde bulundurulduğunda muhtemel görülmektedir. İlerleyen süreçte, aslanların mutasyon geçirerek tüylerinin rengine siyaha evrilmesi de olasıdır. 1975 yılında Glasgow Hayvanat Bahçesi’nde göğüs ve bacak bölgesinde siyah tüyler bulunan bir siyah aslanın doğduğu; ancak sonrasında bu hayvanın hiç üremediği bilinmektedir.

Ancak, günümüzde bir siyah aslanın var olduğuna dair güvenilir bir delil yoktur. Paylaşılan montaj fotoğraflardakine benzer şekilde tamamen siyah tüylere sahip bir aslan türünün varlığına dair bir kanıt bulunamamaktadır. Bazı söylentilere göre 1970’li yıllarda Tanzanya’da siyah aslan yavrularına rastlanmıştı. İngiliz zoolog Karl Shuker ise 1940 yılında Güney Afrika’daki Kruger Park’ta bir grup kara aslanın gözlemlediğini aktarmıştı. George Adamson adlı doğa bilimci, 1987 tarihli “My Pride and Joy” (“Gururum ve Sevincim”) adlı kitabında Tanzanya’da “neredeyse tamamen siyah” bir aslanın görüldüğüne değinmişti. Doğrulanamayan tüm bu söylenti ya da iddialara rağmen, tüyleri tamamen siyah olan bir kara aslanın varlığını kanıtlayan bir vaka ortaya koyulamamış durumdadır.

Bazı sosyal medya kullanıcılarının da siyah panterler ve kara kedileri siyah aslan sandığına da şahit olunmaktadır. Geceleri ya da zayıf ışıkta fotoğraflanan bazı aslanların yahut yeleleri çamurla kaplanarak farklı renkte görülen aslanların “kara aslan” olarak algılandığı da anlaşılmaktadır.  MessyBeast.com‘dan Sarah Hartwell, 2008 yılında Güney Afrika’daki Mpumalanga yakınlarındaki Matsulu ilçesinde geceleri sokaklarda dolaşırken birkaç büyük kara aslanın görüldüğünü, ancak hükümet yetkililerinin söylentileri destekleyecek kanıt bulamadığını bildirmiş ve muhtemelen karanlıkta koyu kahverengi lekelere sahip aslanların yanlışlıkla siyah olarak algılandığı sonucuna varmıştı.

 

malumatfurus hakkında 1072 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz