Şeref Oğuz ve Dünyaların Savaşı Romanı

Şeref Oğuz, Sabah Gazetesi2nde 23 Ekim 2016 günü yayınlanan “Marslı istilası” başlıklı yazısında, Orson Welles’in 1938 yılında Dünyalar Savaşı romanını radyoda haber bülteni olarak aktarmasını konu edinmiş; ancak, bahse konu romanın yayım tarihini yanlış aktarmış:

"Radyon o zamanki etkisi, bugünün internet gücüyle kıyaslanabilir. 20 Ekim 1938'de Orson Welles, kurucusu olduğu Mercury Tiyatrosu'nun radyo üzerinden yayınlamayı denedi. Piyasaya yeni çıkmış; H. G. Wells'in Dünyalar Savaşı romanındaki Marslıların dünyayı işgalini, gerçekmiş gibi, radyo haberi olarak sundu. Kızılca kıyamet o zaman koptu ve "Marslılar dünyalıları sinek gibi öldürüyor" cümlesiyle milyonlarca Amerikalı, sokağa döküldü. Defalarca "bu bir kurgu, radyo tiyatrosu" dense de panik, uzun süre giderilemedi."

H. G. Welles’in Dünyalar Savaşı (orjinal adıyla The War of the Worlds) adlı bilim kurgu romanı ilk kez 1898 yılında piyasaya fiziken çıkmıştı. Şeref Oğuz’un aktardığı gibi 1938 yılında piyasaya yeni çıkmış halde değildi.

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın