Serdar Turgut ve ABD Başkan Yardımcısının Görevleri Üzerine

Serdar Turgut, Habertürk Gazetesi’nde 10 Ekim 2016 günü yayınlanan “Türkiye ‘meselesi’ Joe Biden’a verildi (Devlet üzerine bir komplo teorisi)” başlıklı yazısında kendini komplonun serin sularına bırakırken hata yapmaktan kurtulamamış:

"Soru şu: Dünyanın ikinci en güçlü siyasi makamında oturduğu halde, başkan işini yapamaz hale geldiğinde onun yerine hemen başkan olacağı kesin olan, yetkisi, gücü çok olduğu halde Amerikan başkan yardımcılarının görünürde neden hiçbir resmi görevi yoktur? Adeta o makama boş oturmaları için getirilmiş gibidirler."

ABD başkan yardımcılarının görünürde hiçbir resmi görevi yoktur iddiası da yersiz. Görevlerinin beklentinin aksine az olduğu doğrudur. Ancak, ABD Anayasa’sına göre, ABD Başkan Yardımcısı, Birleşik Devletler Senatosunun başkanıdır. Ayrıca, Ulusal GÜvenlik Konseyi ve Smithsonian Enstitüsü Kurulu üyesidir.

Dahası Serdar Turgut, Lozan Antlaşmasındaki gizli madde hikayesinden esinlenip herhalde ABD Anayasasında gizli madde peşine düşmüş:

"Bu komplo, üzerinde sayfalarca yazılacak kadar detay içeriyor. Hatta Amerikan Anayasası’nın başkanlara verilen bu gizli görevi anlatan bir gizli maddesi olduğu dahi söyleniyor. 

Amerika’nın kurucu babaları tarafından kaleme alınan anayasa metninin orijinal halinde bu maddenin bulunduğu ve hatta başkan yardımcısının resmi konutunda bir kasada bulunan anayasanın orijinal metninde bunun görülebildiği de söyleniyor. Enteresan bir teori bu, doğru mu tabii ki bilemeyiz ama doğru olmaması için bir neden de göremiyorum ortada. 

Meseleye böyle baktığınızda ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın son dönemde artan Türkiye ilgisi daha anlamlı bir hal alıyor."

Saçmalamış.

Kurucu babalar tarafından yazılan orjinal ABD Anayasası metni Vaşington’daki Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Kurumu’nda (National Archives and Records Administration) sergilenir. Yani, orjinal metin başkan yardımcısının kasasında bulunmaz. Bu konuda ABDlilerin bile komplo teorileri yokken ortalıkta Serdar Turgut sıkılamış.

 

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz