Savaş Süzal, IMF Raporu ve Notu Arasındaki Farkı Ayırt Edememiş

IMF logosu
Uluslararası Para Fonu logosu

Savaş Süzal, Yeniçağ Gazetesi’nde 8 Kasım 2016 günü yayınlanan “Bu hafta yeni ABD Başkanı’nı tanıyacağız” başlıklı köşesinde geçtiğimiz hafta yayımlanan IMF değerlendirme notunu, IMF raporu sanarak yanılmış:

"Yalnız herkes Türk ekonomisindeki fırtına bulutlarının farkında değil. Biliyorsunuz, Uluslararası Para Fonu IMF'den bir heyet Türkiye'de dördüncü madde için incelemeler yapmıştı. Yayınlanan rapor tüyler ürpertici. Orada çok sayıda uyarı ve çağrı var ve muhtemel senaryolar da. Ancak tahminlerin doğruluğu Amerikan dolarında son günlerde yaşanan hızlı tırmanışla da kanıtlanıyor. Ama ben bu durumu elde kalan orta sınıfın pek de önemsediğini sanmıyorum. Özetle bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete."

Halihazırda, IMF tarafından son Türkiye ziyaretine ilişkin Madde IV Raporu olarak adlandırılan uzman raporu yayımlanmamıştır. Madde IV görüşmeleri olarak adlandırılan ziyaret kapsamında heyetin ön değerlendirmelerini içeren görece kısa (3 sayfalık) bir metin (concluding statement) yayımlanmıştır. IMF raporları, resmi rapor niteliği taşımayan ve ön bulgulara dayalı olan heyetin görüşlerini içeren 3 sayfalık nottan daha kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Notun başlığı (“Turkey: Concluding Statement of the 2017 Article IV Mission”), yayımlananın rapor olmadığını teyit etmektedir.

malumatfurus hakkında 1191 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz