Ömür Gedik ve Cüce-Hobbit Farkı

Ömür Gedik, Hürriyet Gazetesinde 15 Aralık 2012 günü yayınlanan “14 cücelerle Orta Dünya’da” başlıklı yazısında Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (The Hobbit: Unexpected Journey) adlı filme ilişkin analiz yazayım derken kaş da göz de bırakmamış:

Yazının başlığı:

 "14 cücelerle Orta Dünya'da"

Doğru Türkçe kullanımıyla bu başlığın “14 cüceyle Orta Dünya’da” olması gerekirdi. Neyse bunu geçelim.

Ömür Gedik, cüce ile hobbitin farkını bilmiyormuş meğersem. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitap serisinde ve Hobbit adlı kitabında cüceler ile hobbitlerin farklı ırklar olduğu anlatılır.

Filmde 14 cücenin hikayesi aktarılmamaktadır. Bilbo Baggins hobbittir. Geriye kalan 13 bücür ise cüce. Yani ana kadro 14 cüceden değil, 13 cüce ve 1 hobbitten oluşuyor.

"Frodo’nun koskoca Orta Dünya’nın kurtarılması için tek umut olmasıyla, Bilbo Baggins’in cücelerle birlikte krallığını kurtarmak için evine dönüş yolculuğu hayli farklı motivasyonlar içermekte."

Bilbo Baggins Shire’da yaşayan bir hobbit. Krallığı falan yok ki. Thorin ve cüce arkadaşlarının cüce krallığını yeniden diriltmek yönünde arayışları var. Thorin ve cüce arkadaşlarının macerasına Bilbo Baggins “hırsız” olarak katılıyor.

"Film, Hobbit halkının, altın düşkünü ejderha Smaug tarafından yerlerinden yurtlarından edilişlerini anlatan, etkileyici sahnelerle açılıyor."

Hobbit halkı Shire’da yaşıyor. Smaug adlı altın düşkünü ejderha ise Erebor’daki cüce halkının yurduna saldırıyor. Hobbitleri kimsenin yerinden yurdundan ettiği yok.

"Bir şehrin yok oluşunu izledikten sonra Bilbo Baggins’in sürgünde yaşadığı evine konuk oluyoruz."

Bilbo Baggins Shire’ın yerlisi bir hobbit. Cüce değil. Smaug tarafından evi barkı da yağmalanmıyor. Evini yurdunu, Smaug yüzünden terk etmiyor. Yani sürgünde değil. Shire’daki evi bizatihi hayatı boyunca (yaşadığı maceralar dışında) ikamet ettiği yer.

"Bunun en önemli nedeni başkahramanları hobbitler tabii. 
Birbirlerine sıkı sıkıya bağlı koca ayaklı bu cüceler her ne kadar ilk bakışta itici ve çirkin görünseler de zaman içinde izleyicinin kalbini kazanmayı başarıyorlar."

Kim hobbit kim cüce, hobbit ne cüce ne… Kafalar çok karışık. İkisi farklı şeyler.

"Hem de J.R.Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ni sinemaya aktaran Peter Jackson’ın güvenli ellerinde, Cate Blanchett, Luke Evans, Elijah Wood ile Martin Freeman’ın oyunculukları eşliğinde, 3 boyutlu halde, IMAX formatında."

J. R. R. Tolkien doğru adıdır. Ayrıca, Luke Evans film kadrosunda yoktur. Ömür Gedik kendinden de bir şeyler katmak istemiş herhalde kadroya.

"Öncelikle Sam Rami’ye sunulan proje daha sonrasında Guillermo del Toro’nun ellerine geçti."

Sam Raimi olacaktı o.

"ANDY SARKIS HEM GOLLUM’U OYNUYOR HEM DE YÖNETİYOR"

Andy Serkis.

"Hatta sadece ikinci değil, bu yaz başında Peter Jacskon’ın müjdesini verdiği üçüncü filmin de..."

Peter Jackson.

"Peter Jacskon yakışıklı Elfler’in hikâyesini anlatsa kim bilir neler hissedeceğiz diye düşünmeden de edemedik tabii!"

Peter Jackson.

 

Kendini sinema yazarı olarak tanıtan bir kişiye yakışmayacak ölçüde yanlışlara şahit oldunuz.

 

* Tesbitleri için Ekşisözlük’ten batuking17‘ye ve norman stansfield‘e teşekkürler

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın