Anasayfa » Tüm Yazılar » Necmettin Batırel’le Ekonomi

Necmettin Batırel’le Ekonomi

malumatfurusorg
türk lirası simgesi

Necmettin Batırel’le Ekonomi Üzerine Yanlışlar

Necmettin Batırel, Türkiye Gazetesi’nde yayınlanan 19 Aralık 2015 tarihli “Para – Şanın Yürüsün” başlıklı yazısında son dönem ekonomik gelişmelere değinmiş:

ABD merkez bankası piyasaların 2 yıldan beri beklediği faiz artışını gerçekleştirdi; 0.50'ye çıkardı...

Fed, yani ABD Merkez Bankası, federal fonlama oranı adlı gösterge faiz oranını 0,25 puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Doğrudan 0,5’e artırma gibi bir durum yok.

Resim değişiyor, petroldeki düşüş cari açığı daraltıyor, akaryakıt fiyatlarıyla birlikte enflasyon düşüyor, bütçe fazla veriyor, büyüme hızı tahminleri aşıyor.

2015 3. çeyrek büyümesi %4 olarak gerçekleşerek tahminleri aştı. Petrol fiyatlarındaki düşüş cari işlemler açığını daraltıyor haliyle. Ancak, Necmettin Bey’in enflasyon ve bütçe hakkındaki yorumları gerçeği yansıtmıyor. 2015 Kasım Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu‘na göre merkezi yönetim bütçesi 2015 yılı Ocak-Kasım döneminde 5 milyar 429 milyon TL açık vermiştir. 3 Aralık 2015 günü açıklanan verilere göre 2015 yılı Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) % 0,67 artarken, yıllık enflasyon yüzde 8.10′a çıkarak 2015′in en yüksek seviyesine yükseldi.

Bakın Çin başta olmak üzere 9 büyük banka faizleri aşağı çekti.

Bankadan kastı merkez bankası olsa gerek…

Bir ülkede uygulanan faiz enflasyondan 1 puan fazla olur..

Necmettin Bey nereden çıkarmış bahsettiği enflasyon-faiz farkını; ancak iktisat  ve finans literatüründe böyle bir atıf yok. Her ne kadar enflasyon-faiz ilişkisine dair köşe yazarlarımızda bir kafa karışıklığı mevcut olsa da, gerek dünya üzerindeki ülkelerin verileri gerekse literatürdeki akademik çalışmalar Necmettin Bey’in iddiasını boşa çıkarıyor.

 

enflasyon faiz

 

Geçtiğimiz yıllara ilişkin ülkemizin faiz ve enflasyon verileri Necmettin Bey’i haksız çıkarmaktadır.

Fisher denklemi; i ≡ r* + π (nominal faiz oranı = reel faiz oranı + enflasyon) düşünüldüğünde faiz oranı ve enflasyon arasındaki farkı, reel faiz oranına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ki, bu oran halihazırda Avro Bölgesinde olduğu üzere bazı ülkelerde negatif olarak bile gerçekleşebilmektedir. Bu durumda, nominal faiz oranları, enflasyon oranının altına da inebilmektedir.

En iyisi, daha fazla derine inmeden biz kendisini Mahfi Eğilmez’in internet sitesindeki ilgili sayfalara yönlendirelim:

O zaman faizin en iyi ihtimalle %6 olması lazım değil mi?

Hayır değil…

dolar tl kuru

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz