Necmettin Batırel ve Merkez Bankası Döviz Rezervleri

Necmettin Batırel, 22 Kasım 2016 günü Türkiye Gazetesi’nde yayınlanan “Bir bilmecem var çocuklar” başlıklı yazısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervleri ile ilgili sıkça düşülen bir hatayı tekrarlamış:

"Merkez Bankasının döviz rezervi 123 milyar dolarla son 20 ayın en yüksek seviyesine çıkmış durumda. Ama bu rezervin yaklaşık 17 miyar doları altından oluşuyor. Sadece 40 milyar dolarlık kısmı merkez bankasının kendi rezervi."

Merkez Bankası rezervleri (resmi rezerv varlıkları), “Döviz Rezervleri” (menkul kıymetler ile efektif mevcudu ve depo hesapları), “IMF Rezerv Pozisyonu”, “SDR’lar” ve “Altın”dan oluşmaktadır.

Merkez Bankamızın yaptığı duyurularda ve açıkladığı istatistiklerde, resmi rezerv varlıkları, döviz varlıkları ve altın cinsinden rezerv varlıkları kırılımında ilgili veriler paylaşılır.

2016 yılı Ekim ayı için yapılan duyuru, bu durumun bir örneğini teşkil etmekteydi:

“Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 543 milyon ABD doları artarak 118,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 99,5 milyar ABD dolarına yükselirken, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 7,6 oranında azalarak 17,4 milyar ABD dolarına düşmüştür.”

Gel gelelim, basın mensupları ve köşe yazarları bu rakamları yanlış yorumluyor sıklıkla. Toplam rezerv varlıklarına ilişkin rakamı, döviz rezervi olarak yorumluyor. Halbuki, toplam rezervler içerisinde döviz varlıklarına ilaveten altın cinsi varlıklar da var.

Necmettin Batırel de köşe yazısında bu hatanın bir örneğini sunmuş.Önce, merkez bankasının döviz rezervinin 123 milyar dolar olduğunu iddia etmiş; ki, bu rakam toplam rezervlere aittir. Ardından bu rezervin 17 milyar dolarının altından oluştuğunu söylemiş. Altın döviz değildir ki döviz rezervleri içerisinde sayılsın. Kendi kendiyle çelişen ve ayrıntıyı gözden kaçıran ifadeler…

türk lirası simgesi

İlave bilgi için bkz: Merkez Bankası’nın rezerv metodolojisine dair yöntemsel açıklaması

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın