Necmettin Batırel, George Friedman’ın Stratfor’dan Ayrıldığının Farkında Değil

Necmettin Batırel, Türkiye Gazetesi’nde 1 Kasım 2016 günü yayınlanan “Gerçek Süper Güç” başlıklı yazısında (köşe yazarlarının “gölge CIA” Stratfor ezberlerini tekrarlayarak) George Friedman’ın Stratfor’un başında olduğunu iddia etme gafletine düşmüş:

"ABD'de 'Gölge CIA' olarak bilinen Stratfor düşünce kuruluşunun başındaki George Friedman, "Önümüzdeki 100 Yıl" adını verdiği kitabında Türkiye'yi geleceğin süper güçleri arasında sayıyor. Türkiye ile Japonya'nın liderlik yapacağı ülkelerin ABD ile savaşacağını ileri sürüyor. Amerikan İstihbarat Ajansı CIA'ya yakınlığı nedeniyle "Gölge CIA" olarak bilinen Stratfor'un sahibi, ünlü stratejist George Friedman, önümüzdeki yüzyılın sonlarında Çin ve Rusya gibi ülkelerin gerileyip yerlerini Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya gibi yeni dünya güçlerine bırakacağını öngörüyor. Friedman, "Next 100 Years: A Forecast for the 21'st Century" (Önümüzdeki 100 Yıl: 21'inci Yüzyıl İçin Öngörüler) adlı yeni kitabında şu tahminlerde bulunuyor: Rusya ve Çin gibi güçler için önümüzdeki yüzyılda endişelenmeye gerek yok. Bu ülkeler komünizme benzer çöküş yaşayacak. Rusça veya Çinceyi bırakın, Türkçe, Japonca, Polonya ve Meksika dillerini öğrenmeye bakın. Gelecek yüzyılın süper güçleri Çin ve Rusya değil; Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya olacak. Türkiye'nin dünyadaki siyasi etkisi 2050 yılında Osmanlı haritasını andıran bir görüntü oluşturacak... ABD'nin neden Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki operasyonlarını derinleştirmesini istemediğini şimdi anladınız mı?"

Metin tekrarlar içeriyor. Necmettin Batırel, yazısını yazdıktan sonra tekrar okumuyor galiba.

Gelelim esas noktaya: George Friedman Stratfor’dan 15 Mayıs 2015’te ayrıldı. Dolayısıyla, Stratfor’un başında değil. Kurduğu Geopolitical Futures adlı kuruluşun başında.

George Friedman, Stratfor’dan ayrıldığını bir mektupla kamuoyuna çok önceleri paylaşmıştı.

Mektubundan aşağıdaki bölüm gerekli açıklamayı içeriyor:

“Since we started Geopolitical Futures, there has been some confusion regarding my role with this new company as opposed to my role with Stratfor. I’m writing today to clear up any confusion that may still exist.

I am no longer with Stratfor. I resigned as Chairman and Chief Intelligence Officer of Stratfor on May 15, 2015. After opening our doors for business in December last year, Geopolitical Futures has become the only direct place through which you are able to find my current and future work.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*