Nafiz Karagözoğlu ile Kopyala-Yapıştırda Doz Aşımı

Dr. Nafiz Karagözoğlu, Takvim Gazetesi’ndeki köşe yazılarında sağlıklı yaşam için öneriler sunmakta. Ancak, hergün yayımladığı köşe yazılarında “kopyala-yapıştır”da ölçüyü kaçırabiliyor.

4 Eylül 2015 tarihli köşe yazısının üzerinden geçelim mesela:

1 yıldır kabızlığım var. 3 aydır kabızlık çayı içiyorum. Bir işe yaramadı. Erik iyi gelir mi? Kompostosu olur mu? 
O kadar uğraşma. Tazesini bul ye. Bir kerede 10 adet kadar yiyebilirsin. Tabii miden müsaitse.
Komposto ile bir sürü şeker de bedene girecek. Gerek yok. Ayrıca erikte bol bol C vitamini var. Erikte ayrıca; göz ve cilt sağlığında büyük görevleri olan A vitamini, kanın akışkanlığında görevli K vitamini, osmotik basınç ve su dengesini sağlayan sodyum, potasyum minerali, stres karşıtı mineral olan magnezyum da yeterince bulunur. Kalsiyum ve demir de cabası. Bol lifli bir gıda olan erik kabızlığa da gayet iyi gelir. Ama hareket etmezsen, sıkıntını, stresini azaltmazsan bağırsaklar rahatlamaz. Vaktinde tuvalet ihtiyacını görmezsen kabızlığın geçmez.

20 Aralık 2014 tarihli köşe yazısından kopyala-yapıştır metin.

Ayrıca, verdiği yanıtı yine Takvim Gazetesi’nde yazdığı 6 Haziran 2013 Perşembe, 30 Ağustos 2013 Cuma4 Ekim 201325 Temmuz 2014 Cuma köşe yazılarında aynen kullanmış.

3 yıllık evliyim. 3 aydır erken boşalıyorum. Doktorla konuştum geciktirici jel önermedi. İşe yaramaz dedi. Acaba sizin önereceğiniz bir şey var mı?
Cinsel ilişki öncesi halin erken boşalmanın en sık rastlanan sebebidir. Olumsuzluklar, huzursuzluklar, güvensizlikler, yorgunluklar öncelikle cinsel ilişki isteğini azaltır. Eşinin olumsuz tavrı, kibiri, kaprisi, zor beğenir olması, ona karşı hassasiyetin, şevkat hissin ilişki sırasındaki aşırı kontrolcü halin ise başarısızlığı kaçınılmaz kılar. Sen bunları halletmeye başla. Ayrıca testosteron, prolaktin, TSH gibi hormonların ölçülmesi gerekebilir.
Seni muayene etmeden önerebileceklerim bunlar.

19 Temmuz 2015 tarihli köşe yazısından…

61 yaşındayım. Ara ara ağrı kesici alıyorum. Böbreği bozar diyorlar. Bu yaştan sonra böbreğime bir şey olurmu? 
Yeni yaşınız hatıralarla, keyifle dolu geçmesini diliyorum. Doktor tavsiyesi olmadan ağrı kesicileri kullanmamalısınız. Sürekli ağrı kesici kullananlarda bu ilaçların kullanımına bağlı ağrılar bile olabiliyor. Altta yatan başka hastalıklarınıza, kullandığınız antibiyotiğin cinsine, miktarına göre böbrek zararı ihtimali olabilir. Öncelikle yeterince su iç. Egzersiz yap.
Keyif aldığın konularla meşgul ol. Şikayetin olursa böbrek çalışma testleri yapılabilir. Gittiğin doktorlara bu bilgiyi mutlaka ver.

19 Mayıs 2015 tarihli köşe yazısından…

İşte size Türkiye’de köşe yazarlığı…

Kaynaklar:

Nafiz Karagözoğlu’nun 4 Eylül 2015 tarihli köşe yazısı: http://www.takvim.com.tr/Yazarlar/nafiz_karagozoglu/2015/09/04/hazimsizliga-karsi-erik-iyi-gelir

Nafiz Karagözoğlu’nun 20 Aralık 2014 tarihli köşe yazısı: http://www.takvim.com.tr/yazarlar/nafiz_karagozoglu/2014/12/20/erik-kabizliga-ilac-gibi-gelir

 

malumatfurus hakkında 828 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın