Murat Muratoğlu ve Tabi/Tabii Ayrımı

Murat Muratoğlu, Sözcü Gazetesinde yayınlanan 7 Şubat 2017 tarihli “Paraları Varlık Fonu’na taşıyorlar” başlıklı yazısında “tabi olmak” ile “tabii olmak” eylemlerinin kullanımına ilişkin küçük bir hataya düşmüş:

"Şirket ve fonun finansal tabloları Sayıştay Yasası'na tabi olmayacak. Olmasın ki denetlenemesin. Soru sorulmasın. Şeffaf olmasın. Hesap verilmesin.
Sayıştay'a tabii olmaması kesmemiş olacak ki, aralarında Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası, Devlet Memurları Yasası, Harcırah Yasası, KİT'ler ile Fonların TBMM'ce Denetlenmesinin Düzenlenmesi Hakkında Yasa, Kamu İhale Yasası ile Devlet İhale Yasası'nın da bulunduğu birçok yasa, fon ve şirket ile bu fon tarafından kurulacak diğer şirketler için uygulanamayacak. Yani fon bu yasalardan muaf olacak.
Bu kadar kanunun koruduğu bir fona değil müfettiş, Maliye bakanı bile hesap soramaz! Zaten niyet de o!
Şirket kurabilecek ama Kurumlar Vergisi'ne tabii değil…"

Tabi – Tabii Farkı

“Doğada olan, doğada bulunan, katıksız, saf, doğal, olağan, alışılmış, her zamanki gibi olan, beklenildiği gibi, sağduyuya, mantığa, olağan düzene uygun olan” anlamlarına gelen “tabii” sıfatını, “bağlı, bağımlı” anlamına gelen “tabi” sıfatının yerine kullanmış.

Bir şeye bağlı olunması durumuna atıf yapılacak olması halinde “tabi olunur”; “tabii olunmaz”.

Murat Bey, MS Office Word’ün düzeltme fonksiyonunun azizliğine uğradığını belirtmiş.

 

* Tespiti için Bilge San‘a teşekkür ederiz.

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz