Murat Bardakçı ve Zübeyde Hanım’ın Vefat Tarihine Dair Anakronizm

Murat Bardakçı'nın Makbule Hanım'ın Atatürk'ün cumhurbaşkanı seçildikten sonra Ankara'da annesi Zübeyde Hanım'la birlikte kaldığını belirten köşe yazısı

Murat Bardakçı, Habertürk Gazetesi‘nde 8 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan “Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım ‘Geçinemiyorum’ deyip CHP’den yardım istemiş ama parti talebini reddetmişti” başlıklı yazısında Mustafa Kemal Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım’ın ve annesi Zübeyde Hanım’ın Cumhuriyetin ilânından sonra Ankara’da birlikte kaldıklarını iddia etmiş:

"Doğum tarihi hakkında kaynaklarda 1885 ile 1889 arasında değişik seneler verilen, Ankara’da bulunan kabrindeki mezartaşında ise 1892 yazan Makbule Hanım, ağabeyinin Cumhurbaşkanı olmasının ardından annesi Zübeyde Hanım ile bir müddet Ankara’da yaşadı."

Ancak, bu iddianın yanlış bir yönü var.

Herkesin mâlumu olduğu üzere Cumhuriyet 29 Ekim 1923 tarihinde ilân edildi ve Atatürk aynı tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan seçimle Cumhurbaşkanı seçildi. Halbuki, Zübeyde Hanım Cumhuriyetin ilânından yaklaşık 9 ay önce 14 Ocak 1923 tarihinde vefat etmiştir.

Zübeyde Hanım, 14 Haziran 1922’de Atatürk’le Adapazarı’nda buluşmasının ardından Ankara’ya gelerek bir süre bu şehirde kalmıştır. Ancak, Ankara’nın iklim şartlarının sağlığını olumsuz etkilemesi nedeniyle tedavi için İzmir’e gitmiştir. İzmir’de de 14 Ocak 1923 günü Latife Hanım Köşkü’nde hayata gözlerini yummuştur.

Dolayısıyla, Makbule Hanım’ın ve annesi Zübeyde Hanım’ın Atatürk Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Ankara’da birlikte kaldıkları iddiası doğruyu yansıtmamaktadır.

 

* Tespiti için Ekşi Sözlük’ten mukan‘a teşekkürler…

malumatfurus hakkında 1146 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz