Murat Bardakçı ve Pew Araştırma Merkezi

Pew Araştırma Merkezi Köşe Yazısı
Murat Bardakçı Pew Araştırma Merkezi Köşe Yazısı

Murat Bardakçı, 2 Eylül 2015 tarihinde Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan “Vâdeli kürtaj affı” başlıklı köşe yazısında Pew Araştırma Merkezi’nin ABD eski dışişleri bakanı Madeleine Albright tarafından kurulduğunu iddia etmiş. Murat Bey bu hatayı, Pew Araştırma Merkezi’ne değindiği tüm yazılarında tekrarlamış.

***

“Birkaç ay önce yazmıştım: Birleşik Amerika’nın eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright’ın Washington’da kurduğu ve bugün dünyanın en saygın araştırma kuruluşlarından olan PEW’in, dinlerin geleceği konusunda yaptığı araştırma, çarpıcı neticeler vermişti.”

***

Büyük ihtimalle Pew Araştırma Merkezi hakkındaki EkşiSözlük başlığındaki bilgilerden etkilenmiş olan Murat Bardakçı’nın bu iddiası maalesef doğruyu yansıtmıyor.

Pew Araştırma Merkezi, “The Pew Charitable Trusts” adlı vakıf fonu tarafından kurulmuştur.   Pew Cheritable Trusts ise 1948 yılında oluşturulmuş bir yardım fonudur. Pew Araştırma Merkezi aslında Andrew Kohut’un Times Mirror adllı gazetesinde yürüttüğü bir araştırma projesine dayanmaktadır. Pew’in resmi internet sitesinde ya da diğer internet kaynaklarında bu yönde bir bilgi bulunmamaktadır. Madeleine Albright’ın bahse konu araştırma merkezinin eş başkanlığını üstleniyor olması bu hatada etkili görünüyor. Ancak unutulmamalı ki, bahse konu merkezin direktörlüğü hâlâ Andrew Kohut tarafınca yürütülmektedir.

Kaynaklar:

Murat Bardakçı’nın 2 Eylül 2015 tarihli köşe yazısı: http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1123238-vadeli-kurtaj-affi

Pew Araştırma Merkez internet sitesinin “geçmiş”i hakkındaki bölümü: http://www.pewresearch.org/about/our-history/

Murat Bardakci _ Pew Research Center

malumatfurus hakkında 1146 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz