Muhammed Berdibek ve William Wallace Efsanesi

Yenişafak Gazetesi’nin internet yazarlarından Muhammed Berdibek, 15 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan “Hayaller İskoçya, hayatlar büyük Britanya” başlıklı yazısında Cesur Yürek adlı film üzerinden tarihi İskoç kahraman William Wallace’ın hikayesini aktarmayı denemiş ama bir hayli yanlışa imza atmış:

"Geleneksel İngiliz âdetine göre herhangi bir İskoç erkeğinin evleneceği kadın öncelikle İngiltere Kralıyla bir gece birlikte olmalıydı."

1. Prima Nocte (primae noctis), yani ilk gece hakkı, evliliğin ilk gecesini İngiltere Kralı ile geçirilme zorunluluğunu getirmiyordu. Feodal Derebeyleri bu hakkın sahibiydi.

"William Wallace bu durumu kabul etmeyip sevdiği kızı götürmeye gelen birkaç İngiliz'i öldürdü. Sonuçlar ise korkunçtu. Wallace'nin sevdiği kızın boğazı kesilmiş; hemen sonrasında küçük çaplı bir isyan dalgası başlamıştı."

2. Filmde William Wallace, ilk gece kuralı nedeniyle sevdiği kadını götürmeye gelenlere karşı çıkmıyordu. Sevdiği kadın Murron ile prima nocte nedeniyle gizlice evlenmiştir. Ancak, Murron’un kendisine tecavüze yeltenen askerlere karşı koyması nedeniyle öldürülmesinin ardından William Wallace isyan bayrağını açmıştı.

Filmi yanlış anlamış ya da izlememiş Berdibek; ancak, Vikipedia’dan filmin konusunun özetini bile okuması, yazısının içeriğini teyit etmesi için yeterli olacaktı.

kralın koyduğu primae noctis emri yüzünden gizlice evlenirler. Fakat bir gün, kasabadaki İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye çalışır. Askerlere saldıran Wallace, Murron’ı kurtarır ve bir ata bindirerek kaçmasını sağlar. Ancak Murron yolda yakalanır. Kasabanın şerifi, bütün kasaba halkının önünde Murron’ın boğazını keser. Gözü dönen Wallace, kasabadaki diğer İskoçların da yardımıyla İngiliz garnizonunu yener ve o da şerifin boğazını keser.
"Çarıklı bir köylü, İskoç isyancılarının başına geçerek onlara hükmetmeye çalışmıştı."

3. William Wallace köylü değil bir soyludur aslında.

"İngiliz Kralı Edward tarafından ihanetten yargılanıp suçlu bulunan William Wallace ise asılarak öldürülmüştü."

4. Asılarak değil, uzun bir işkencenin ardından başı gövdesinden ayrılarak öldürülmüştü.

"Tabii ki hayır; zira filmdeki hikâyenin gerçek olgularla çeliştiği pek çok nokta da vardı. Mesela William Wallace adlı kişinin yaşayıp yaşamadığı şüpheliydi. Ya da onun birkaç kişinin birleşimi bir karakter olduğu düşünülüyordu."

5. Wallace’ın yaşamadığını iddia eden kaynağa rastlamadık. Tam aksine, gerçekliği üzerinde ittifak var kaynaklarda ve yaptığı savaşlar, yönettiği isyan, ünvanları, idamı gibi tüm detaylar tarihi kaynaklarda yer alıyor. Yaşamadığı ya da birkaç karakterin bileşimi olduğu iddia edilen ünlü kişi Shakespeare’dir.

Belki de, izlediği filmin içeriğini bile doğru şekilde okurlarına aktaramayan Berdibek, Wallace’ın hikayesini onunkiyle karıştırdı…

 

malumatfurus hakkında 1084 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz