Muhammed Berdibek ve Darbeler Tarihi

Yenişafak Gazetesi internet yazarlarından Muhammed Berdibek, 8 Ağustos 2016 tarihli “Kısa darbeler tarihi” başlıklı yazısında yine bir takım yanlışlara düşmüş:

"Modern tarihin ilk darbesi ise ilk kez 1799'da Napolyon'un Fransa yönetimine el koymasıyla yaşandı."

Modern yani çağdaş tarihin aydınlanma süreci olarak adlandırılan (17. yy.) dönemin ya da sanayi devriminin akabinde başladığı kabul edilir. Sanayi Devriminin mihenk taşı buhar makinesinin James Watt tarafından geliştirildiği 1764-1781 yılları arası dönemin Modern çağın başlangıcı olduğunu farz ettiğimizde bile Muhammed Berdibek’in modern tarihin ilk darbesinin Napolyon tarafından yapıldığı iddiası boşa çıkmaktadır. Çünkü 1799 yılının hemen öncesinde de birçok darbe gerçekleştirilmişti.

1750-1799 arasında gerçekleştirilen darbeleri de incelemek yerinde olacaktır:

 

"Örneğin dünya siyasi tarihinin en çok bilinen imparatorlarından Julius Sezar, darbe kurbanı olarak tahtını kaybetti."

Öncelikle, bahsettiği Roma imparatorunun adını tarzanca aktarmış. Orjinal ismi Julius Caesar, Türkçe karşılığı da Jül Sezar’dır. Julius Sezar değil.

İkinci olarak, Jül Sezar’ın bir darbe ile tahta oturduğu gerçeğini gözden kaçırmış.

"İlk örneklerine Antik Yunanistan ve Hindistan kent devletlerinde rastlanan askeri darbeler, Roma İmparatorluğu döneminde de oldukça yaygındı."

Tarihte ilk darbelerin yaşandığı coğrafi bölgeler arasında Orta Doğu’yu saymamak yanlış bir hareket olur. İsrail Krallığında M.Ö. 840’ta gerçekleşen ve sonucunda Ahab’ın hanedanlığının yerini Jehu Hanedanlığına bıraktığı darbe tarihin bilinen en eski darbelerindendir.

malumatfurus hakkında 1072 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz