Melis Alphan İklim Değişikliğinin Yol Açacağı Sıcaklık Artışını Yanlış Aktarmış

Melis Alphan, Hürriyet Gazetesi’nde 17 Kasım 2016 günü yayınlanan “Konya’da buğdayın Uludağ’da kayağın Karadeniz’de hamsinin sonu gelebilir” başlıklı yazısında, diğer köşe yazarlarının klasik özelliklerinden birini sergileyerek uzmanı olmadığı bir konuya girmiş ve çok bariz bir hata yapmış:

"Ülkede yıllık ortalama sıcaklıklarda 2,5-4 derece düzeyinde artış görülecek, ülke yakın gelecekte daha sıcak, daha kurak ve yağışlar açısından daha belirsiz bir iklim yapısına sahip olacak."

Melis Hanım, iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle ülkemizde yıllık ortalama 2,5-4 C derece sıcaklık artışı olacağını iddia etmiş. Ancak, bahsettiği ölçüde yıllık ortalama sıcaklık artışının nelere yol açabileceğini ve mümkünâtını düşünmemiş.

Karbondioksit emisyonlarının şu andaki artış hızıyla 2060 yılında ortalama sıcaklıklardaki artışın 4°C’yi bulacağı uyarısı yapılırken ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için ortalama sıcaklıklardaki artışın azami 2°C ile sınırlanması gerektiği belirtilirken, yıllık 2,5-4 °C sıcaklık artışı beklemek de bir hayli ilginç ve temelsiz.

Ki Melis Alphan,  katılım sağladığı bu yıl Marakeş’te düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nın (COP) bir önceki toplantısında kabul edilen ünlü Paris Anlaşması‘nda, sanayi devrimi öncesine kıyasla ortalama yüzey sıcaklıklarındaki artışın 2°C ile sınırlandırılmasının ve 1.5°C’nin altında ısınmanın hedeflenmesinin belirtildiğini gözden kaçırmış. Küresel yüzey sıcaklığının, 1906 ile 2005 yılları arasında 0.74 °C yükseldiği gerçeğini de.

2011 yılında yayımlanan İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planında, Türkiye’de yıllık ortalama sıcaklığın gelecek yıllarda 2,5°-4°C artmasının beklendiği ifade ediliyor.

WWF-Türkiye’nin gerçekleştirdiği Türkiye’nin Yarınları Projesi Sonuç Raporu’na göre ise, 1960-1990 dönemi ile kıyaslandığında 2030’lu yıllarda (mevsimsel ve bölgesel farklılıklar göstermekle beraber) sıcaklık artışının kış mevsiminde 4°C, yazın ise 6°C civarına ulaşması bekleniyor.

hava sıcaklığı

İklim değişikliğinin etkilerine odaklanan en kötümser senaryoda dahi yıllık ortalama sıcaklık artışı bu ölçüde hesaplanmamıştır.

Melis Alphan’ın bu yanlışının “Ortalama sıcaklıklardaki artış” ile “sıcaklıklardaki yıllık ortalama artış” ifadelerindeki farkı Melis Hanım’ın idrak edememesinden kaynaklanması olası.

Ezcümle, Melis Alphan’ın hesabıyla 15 seneye suyun kaynama noktasına erişiriz.

Bu hataya ilaveten, Melis Alphan G20 konusundaki yaygın şekilde yapılan bir hataya düşmüş:

"Böylece dünyanın en büük 20 ekonomisini temsil edildiği G20 ülkelerinden sadece Türkiye, İngiltere ve Rusya henüz anlaşmayı onaylamadı"

Daha önce aktardığımız üzere, G20, küresel düzeyde sistemik öneme sahip gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ortak forumudur. G20, en gelişmiş 20 ülkenin bir forumu değildir. Örneğin, Hollanda ve İsviçre gibi ilk 20’de yer alan gelişmiş ülkeler G20’de değildir, çünkü G20 en büyük sistemik öneme sahip gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkeyi bir araya getirmektedir.

* Katkısı için Sn. Fatih Türkmen‘e teşekkürler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*