Melih Altınok ve Taşınabilir Hava Savunma Sistemi (MANPADS) Hakkında Bir Yanlış

Melih Altınok'un "Manpad" hakkındaki köşe yazısı

Melih Altınok, Sabah Gazetesi‘nde 5 Şubat 2018 günü yayınlanan “‘Rus uçağını ABD füzesiyle vuran muhalif yurtseverler’ öyle mi?” başlıklı yazısında “Taşınabilir Hava Savunma Sistemi” olan kısaca MANPADS hakkında hatalı bir bilgi paylaşmış:

"MANPAD bir ABD teknolojisi. Haziran 2017'de ABD kongresi, bu silahların "Suriyeli muhaliflere" gönderebilmesi için hazırladığı savunma tasarısını Trump'a onaylatmıştı. 

ABD'nin PKK-YPG'ye gönderdiği binlerce TIR'lık silah yardımı içinde, bu yüksek teknoloji ürünü MANPAD'lar da var."

Sistemin doğru adı MANPAD değil, MANPADS. “Man-Portable Air-Defense Systems”, Türkçe çevirisiyle “İnsan Tarafından Tanışabilen Hava Savunma Sistemi”nin kısaltmasıdır. “Taşınabilir Hava Savunma Sistemi” olarak da adlandırılan bu silah, omuzdan fırlatılabilen, karadan havaya silah/füze sistemidir. Bu sistem, bir ABD teknolojisi değildir. Bir füze sisteminin İngilizce adının kısaltmasıdır. Jenerik bir isimdir yani.

Arda Mevlütoğlu’nun açıklamaları ile detaylandıracak olursak:

"MANPADS tipi silahlar, adı üstünde personel tarafından taşınır ve alçak irtifada uçan helikopter ve uçaklara karşı kullanılırlar. En bilinen örnekleri Stinger ve SA-7'dir. Kızılötesi güdümlüdürler, hedefin yaydığı ısıya kilitlenirler. ABD'ye özgü bir teknoloji değildir."

"Dolayısıyla kullanılan bir füzenin tipi doğrudan hangi ülkeden temin edildiğini tespit etmek için yeterli bir veri değil. ABD'nin PYD/YPG/PKK'ya lojistik ve silah desteği bir vakıadır, ancak bu konu MANPADS ve Javelin özellerinde korkarım bilinçli bir şekilde sulandırılıyor."

 

Melih Altınok’un “Manpad” hakkındaki köşe yazısı

 

* Hata tespiti için Twitter’dan Sema S.‘ye teşekkürler

 

 

malumatfurus hakkında 1044 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz