Mehmet Y. Yılmaz Kanal İstanbul’a İlişkin Bakkal Hesabında Hata Yapmıştı

Mehmet Y. Yılmaz, Hürriyet Gazetesi‘nde 6 Mayıs 2011 tarihinde yayınlanan “Basit bir bakkal hesabıyla Kanal İstanbul” başlıklı yazısında “basit bir bakkal hesabında” dahi hata yapmıştı:

"Bu durumda deniz seviyesinin altına inmek için 100 metre ortalama derinlikte bir kazı yapılacak. 200 metre en, 100 metre derinlikteki ve 50 kilometre uzunluğundaki kazı alanından çıkacak hafriyat 12.5 milyar metreküp tutuyor."

Çılgın projenin maliyetini 209 milyar olarak açıklayan Yılmaz’ın hatasında büyük bir yanlış var.

200 metre en, 100 metre derinlikteki ve 50 kilometre uzunluğundaki kazı alanından çıkacak hafriyat 12.5 milyar metreküp tutmaz. 200 metre × 100 metre × 50 bin metre = 1 milyar metreküp eder. Yani, Mehmet Y. Yılmaz’ın yaptığı hesabın 12,5’ta biri kadar.

"Kamyonlar ortalama 50 kilometre gidecek olsa toplam sefer 100 milyar kilometre oluyor. Kamyonlar arazi yollarında gidecekler, kilometre başına ortalama 7.5 liralık mazot yaktıklarını varsaysak yakıt giderini minimum 750 milyar lira olduğunu hesaplayabiliriz."

Yazar ayrıca kamyon yakıtlarının tüketeceği masrafın 750 milyar lira olduğunu iddia etmiş. Maliyeti dolara çevrildiğinde sadece yakıt parası bile 500 milyar dolara ulaşıyor.

Yılmaz, hemen ertesi gün (7 Mayıs 2011) yayınlanan “Nasreddin Hoca projesinde hesap hatası” başlıklı yazısında hatasını kabul edip okurlarıyla paylaşma ve özür dileme erdemini göstermişti:

"Dün Kanal İstanbul ile ilgili olarak bir hesap uzmanı arkadaştan gelen bilgilerle yazdığım "bakkal hesabı" yazısında bir hata oldu. Arkadaşım bir çarpma işleminde hata yaptı, ben de kontrol etmediğim için hataya ortak oldum, sizlerden özür diliyorum."

* Yararlanılan kaynak: İnternethaber.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*