Mehmet Çetingüleç ve Orta Gelir Tuzağı

Mehmet Çetingüleç, 30 Ocak 2016 günü Zaman Gazetesi’nde yayınlanan “Orta Teknoloji Tuzağı” başlıklı yazısında orta gelir tuzağı hakkında önemli bir yapmış:

"Kişi başına milli geliri 9 ile 12 bin dolar arasında yer alan ülkeler “orta gelir tuzağına” düşmüş kabul ediliyor"

Dünya Bankası analizlerine göre 2013 yılı için yapılan hesaplar çerçevesinde kişi başına düşen GSMH’si 1.045$’dan az olan ülkeler düşük gelirli ülkeler, 1.045$-12.745$ aralığında olan ülkeler orta gelirli ülkeler (1.045$-4.125$ aralığında olanlar düşük orta gelirli ülkeler ve 4.125$- 12.746$ aralığında olanlar yüksek orta gelirli ülkeler) ve 12.746$’dan daha fazla olan ülkeler yüksek gelirli ülkeler olarak sınıflandırılmaktadır.

Orta Gelir Tuzağının tanımı üzerinde literatürde kesin bir uzlaşı yoktur. Ancak genellikle, orta gelir sınıfında yer alan ülkelerin bir üst gelir sınıfına çıkamamasını ifade eder. Hızlı bir büyüme sürecinin akabinde büyüme ve verimlilikte yaşanan düşüşle birlikte üst gelir segmentinde yer alan ülkelerle yakınlaşmayı eski hızda sağlayamayan orta gelirli ülkeler için kullanılan bir iktisadi tabirdir. Mehmet Çetingüleç’in bahsettiği rakamları literatürde telaffuz eden bir tasnif bulunmamaktadır. 9-12 bin dolar arasında milli gelire sahip ülkelere doğrudan “orta gelir tuzağına düşmüş” atfı yapılmamaktadır. Gelir tuzağına düşmek için bahsettiği gelir seviyesinde bir süre bulunmak ve üst gelir sınıfına geçemeyip tuzağa düşmek gerekiyor. Yani, yoksulluk tuzağı olarak da nitelenen bu durum için bir alt eşik belirlenmemiştir ve 9-12 bin dolar arası ortalama kişi başına düşen gelire sahip ülkelere gelir tuzağına ilişkin doğrudan bir yaftalama yapılmamaktadır.

Biz de bu yazının başlığını, “orta iktisat bilgisi tuzağı” olarak mı koysaydık acaba?

Kaynaklar:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*