Mehmet Çelik A Haberin ABDli Generalin Sözlerine Yaptığı Montajı Gözden Kaçırmış

Prof. Dr. Mehmet Çelik, Güneş Gazetesinde 6 Ocak 2017 günü yayınlanan “Kovboy artık açık oynuyor” başlıklı yazısında A Haber’in NATO eski başkomutanı emekli orgeneral Wesley Clark’ın sözlerine yaptığı alt yazı montajını gerçek sanarak “DEAŞ’ı biz kurduk” itirafını yaptığını köşesine aktarmış:

"Biz, bu küstah ve ahlaksız teklifin şokunu daha üzerimizden atmadan ABD’li General Wesley Clark’ın “DEAŞ'ı biz kurduk” itirafı bomba gibi medyaya düştü!.."

Medyaya düştü düşmesine. Ama, A Haber’in skandal montajı Mehmet Çelik’in gözünden kaçırdığı şekilde düşmedi.

Bahse konu montajı gözler önüne seren Teyit.org’un paylaşımından faydalanarak Profesör Doktor Mehmet Çelik’in hatasını aktaralım:

A Haber’de 4 Ocak 2017 günü yayınlanan Söz Teması adlı programda ‘ABD’li general Wesley Clark’tan şok itiraflar’ alt bandıyla yayınlanan bir videoda, Clark’ın “DAEŞ’i biz kurduk” dediği iddia edildi. Ancak A Haber, 2011 tarihli videodaki “IŞİD ya da DAEŞ” ifadelerinin hiç kullanmadığı Clark’ın konuşmasına Türkçe alt yazı ve ses bindirerek Clark’ın konuştuğu İngilizce’nin duyulamamasına sebep oldu ve Clark’ın kullanmış olduğu “Teröristler hakkında ne yapacağımızı bilmiyorum ama iyi bir ordumuz var ve hükümetleri devirebiliriz” ifadesi alt yazıda “Hükümetleri alaşağı edebilir, darbelerle görevden uzaklaştırabiliriz” şeklinde aktarıldı.

Ertesi gün, bu iddianın ve montajın gerçeği yansıtmadığı gerek teyit.org gerekse diğer bazı basın kuruluşlarınca aktarıldı.

Görülen o ki, Profesör Doktor Mehmet Çelik bu aktarımları görememiş.

malumatfurus hakkında 1162 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz