Mehmet Barlas “Temel Reis” ile “Sünger Bob”u Karıştırmış

Mehmet Barlas Çizgi Karakter Temel Reis'i Sünger Bob Olarak Aktararak Hataya Düşmüş

Mehmet Barlas Çizgi Karakter Temel Reis’i Sünger Bob Olarak Aktararak Hataya Düşmüş

Sabah Gazetesi yazarı Mehmet Barlas, 5 Kasım 2019 tarihinde yayınlanan “Lütfen ıspanağı iyice ayıklamadan pişirmeye kalkmayın” başlıklı yazısında ıspanak zehirlenmeleri mevzuuna değinirken İngilizce karşılığı “Popeye” olan “Temel Reis” adlı çizgi karakteri Sünger Bob olarak aktararak hataya düşmüş:

"Çocukluğumun en çekici resimli romanlarından birisinin kahramanı "Temel Reis"ti... İngilizcesi "Sponge Bob" (Sünger Bob) olarak bilinen bu çizgi roman kahramanı konserve bir kutu ıspanağı yutunca olağanüstü bir kuvvete sahip oluyor ve imkansızları başarıyordu."

Barlas’ın Sünger Bob’un hem Türkçesini parantez içerisinde hem de İngilizce karşılığı olan Sponge Bob’u aktardıktan sonra bu karakteri İngilizce karşılığı Popeye olan Temel Reis’le eşleştirmesi sosyal medyada alay konusu oldu.

 

Mehmet Barlas'ın Temel Reis'le Sünger Bob'u birbirine karıştırdığı köşe yazısı
Mehmet Barlas’ın Temel Reis’le Sünger Bob’u birbirine karıştırdığı köşe yazısı

 

Mehmet Barlas’ın bu hatasının ardından Sabah Gazetesinin internet sitesindeki yazıda düzeltmenin yapılarak Sünger Bob vurgusunun çıkarıldığı anlaşılmaktadır. Ancak, Google arama motoru önbellekleri üzerinden hâlen yazının ilk hatalı versiyonuna erişilebilmektedir.

 

 

malumatfurus hakkında 1034 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz