Mehmet Barlas ve Sait Hopsait

Mehmet Barlas, Sabah Gazetesi’nde 28 Eylül 2015 tarihli “Nasrettin Hoca’dan Sait Hopsait’e uzanan siyaset modeli” başlıklı yazısında Aziz Nesin’in Sait Hopsait karakteri hakkında büyük bir yanlışa düşmüş:

Sait Hopsait modeli 
Artık bizim demokratik siyaset modelimizi öğrenmiş olmamız gerekiyor... Bu modelin rol modeli Aziz Nesin'in "Sait Hopsait"idir... Diyelim ki sizin istemediğiniz bir parti iktidar ve sizin çevrenizden çok farklı bir çevreden gelen bir siyasetçi de başbakan oldu... Ona yüklenmeye başlarsınız.
Ağzından çıkan her cümleyi yerden yere vurur, icraatını ya görmezden gelir ya da karalarsınız.

Sait Hopsait Aziz NesinTam adıyla “Gol Kralı Sait Hopsait” Aziz Nesin’in, Sait Hopsait’in sevdiği kızın beğenisini kazanmak için futbolcu olma serüvenini içeren kitabıdır. Bahse konu kitap, Kemal Sunal’ın Sait Hopsait canlandırmasıyla beyaz perdeye aktarılmıştır. Hatırlayanlar bilecektir ki, ne kitapta ne de filmde siyasetle ilgili Mehmet Barlas’ın bahsettiği içerik yoktur.

Barlas büyük ihtimalle yine Aziz Nesin’in “Zübük” adlı kitabının Zübükzâde İbraam karakteriyle Sait Hopsait’i birbirine karıştırmış ve Hopsait soyadının “ofsayt” teriminden geldiğini dahi fark edememiş.

Halbuki Mehmet Barlas, Sait Hopsait karakterini konu edindiği 2008 yılında Sabah Gazetesi’nde yayınlanan “Sait Hopsait kuralları siyasette de geçerli…” başlıklı yazısında ve Yenişafak Gazetesi’nde 21 Şubat 2001 tarihinde yayınlanan “Sen onlardan yana mısın” başlıklı yazısında mevzuyu doğru aktarmış.

* Katkısı için ahmetfirat‘a teşekkürler…

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz