Japonya’da İnsan Eti Satan Restoran Açıldığı İddiası

Japonya'da İnsan Eti Satan Restoran Açıldığı İddiası Asılsız

Japonya’da İnsan Eti Satan Restoran Açıldığı İddiası Asılsız

Japonya’nın başkenti Tokyo’da yasal olarak ilk defa insan eti satan restoranın açıldığı iddiası doğru değil. İddianın kaynağı İspanyolca sahte haber üreten La Voz adlı internet sitesinde 2016 Temmuz ayında yayınlanan bir parodi haber.

Yanlış İddia

Japonya’nın başkenti Tokyo’da, Seiyoryori Shima-Chuoyasal adında ilk insan eti sunan restoran açıldığı, duyanları dehşete düşüren restoranın şimdiden dünyanın dört bir yanından turist çektiği öne sürülmüştü. İddialara göre bahse konu restoran Japon yasalarına göre yasal bir şekilde, ruhsatlı açılmış olan restoran, sattığı insan etlerini bağış yöntemiyle ya da ölmeden önce ailelerine para kazandırmak isteyen insanlardan kendi etlerini satın alarak temin etmekteydi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da insan eti satan restoran açıldığını iddia eden haber
Japonya’nın başkenti Tokyo’da insan eti satan restoran açıldığını iddia eden haber

 

Ancak, bu kanibalizm iddiası her ne kadar birçok internet sitesi tarafından haberleştirilse de ve sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından gerçek sanılsa da doğruyu yansıtmıyor. Tokyo’da insan eti satan bir restoranın açıldığına yönelik iddiaların kaynağı İspanyolca sahte haber üreten La Voz adlı internet sitesinde 2016 Temmuz ayında yayınlanan bir parodi haber.

Worldtruth.tv adlı internet sitesinde yayınlanan ismi aktarılmayan bir Arjantinli turistin “Yenilebilir Kardeş” (“Edible Brother”) adlı restoranda genç kişilerin vücutlarını ailelerine para ödenmesi koşuluyla sattığı iddiasını haberleştirmişti.

Benjaminfulford adlı blogda 2016 yılı 1 Nisan “keklemeleri” çerçevesinde yayınlanan “Japon hükümeti ilk etik insan eti noodle dükkanına izin verdi” (“Japanese government approves first “ethical” human flesh noodle shop“) başlıklı metnin ciddiye alınmasıyla birlikte bu iddia viral hâle gelmişti.

 

Japonya'da İnsan Eti Sattığı İddia Edilen Restoran
Japonya’da İnsan Eti Sattığı İddia Edilen Restoran

 

Japonya’nın ABD’nin başkenti Vaşington’daki büyükelçiliği, Tokyo’da müşterilerine insan eti sunan bir restoranın bulunmadığını ve yamyamlığın / cannibalismin Japonya’da yasal olmadığını açıklamak durumunda kalmıştı.

Restoranın insan eti sattığı yönünde ün kazanmasının nedeninin müşterilerine etleri insan organı biçiminde servis etmesi olduğu da iddia edilmişti.

Norveç’te Europris adlı süpermarket, “The Chop Shop” markalı etiketlenmiş ve paketlenmiş sahte insan vücudu parçalarını et reyonuna koyarak tepki toplamıştı.

malumatfurus hakkında 1073 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz