İsmet Berkan ve Askeri Liselere Giriş Sınavı – Seviye Belirleme Sınavı İlişkisi

İsmet Berkan, Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan 17 Ağustos 2016 tarihli “Türk ordusu böyle ele geçti” başlıklı yazısında Kabataş’tan kalan alışkanlıklarını sürdürmüş:

"SBS'ye Girseler Kazanamazlardı 

ALS dediğimiz sınav, geçmişteki SBS ve bugün uygulanan TEOG benzeri bir liseye giriş sınavı. Yetkililer, 2000-2013 arasında ALS'yi kazanıp okula kabul edilmiş adaylardan 8 bin 99'ini özellikle incelemişler. Bu incelemede bunlardan sadece 3 bin 668'inin SBS puanı saptanabilmiş; geri kalanlardan 1.596'sı hiçbir SBS'ye girmemiş, büyük olasılıkla ALS'yi kazanacaklarını zaten biliyorlarmış.
SBS puanı saptanabilen 3 bin 668 kişiden kabaca 1.000 tanesinin SBS başarısı ile ALS başarısı birbirine uyumlu bulunmuş, yani ALS'yi de kazanabilecek seviyede SBS puanı almışlar. Buna karşılık 7 bin 700'ü SBS'de 400 puan seviyesini bile tutturamamış, yani hayli başarısız olmuşlar ama ALS'de "üstün başarı" elde edebilmişler ve TSK'ya katılmışlar."

Konu her ne kadar Ekşisözlük’teki “İsmet Berkan’ın Askeri Liselilere Attığı İftira” başlığında dile getirilmiş olsa da burda da aktarmakta fayda var: 8099 aday içerisinden 4431 adayın SBS puanının saptanamaması ya da 1596 adayın SBS’ye girmemesinin sebebi ALS’yi kazanacaklarını bilmeleri değil açıkçası. SBS olarak kısaltılan Seviye Belirleme Sınavı, 2008 yılında başladı. Öncesinde yoktu. OKS, LGS gibi farklı bir sınav sistemi vardı. Örneklem olarak belirlenen 2000-2013 dönemi içerisinde 2000-2007 yıllar arasında öğrenim gören adayların SBS’ye girmemesi gayet normal bir durum.

Kendi gazetesinden bir haber metniyle SBS’nin geçmişini paylaşalım:

Türkiye'de ortaöğretime geçişte merkezi sınavlar hep var oldu, ancak bu sınavların yöntemleri farklılıklar gösterdi. Liselere Giriş Sınavı (LGS), Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS), Seviye Belirleme Sınavları, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) uygulanan farklı sınav sistemleriydi. 2000'li yıllarda sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına LGS ile yerleştirme yapılırken, 2004 yılından itibaren OKS'ye geçilmiş, 2008 yılında son kez yapılan OKS ile bu sistem de terkedildi. OKS sistemine geçilerek özel okullar ile polis kolejine öğrenci alımları da bu sınavla yapılmaya başlandı. İlköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıflar için düzenlenen SBS'lere ise 2008 yılında geçildi, bu yılda sadece 6 ve 7’nci sınıflar için SBS düzenlendi. 2009 yılından itibaren ise bu sınav ilköğretim 8’inci sınıflara uygulandı.

İsmet Berkan’ın hataları bununla da kalmıyor. Bir de üstelik, kaynak edindiği verileri sorgulamadan beylik beylik ifadelerle askeri liseleri kazanan tüm öğrencilerin 6. sınıfı yurt dışında okuduğunu iddia etme gafletine düşüyor:

"Ortaokulda 1 Yıl Yurtdışında Okuyanlar 
Bu 8 bin 88 kişiyle ilgili bir başka ilginç durum, içlerinden 1597'si nedense 6. sınıfı yurtdışında okumuş. Ortaokul sırasında (veya 8 yıllık temel eğitimin 6. yılında) bir yıllığına yurtdışına giden sıradan Anadolu çocuklarından söz ediyoruz. YÖK uzmanlarının değerlendirmesine göre 2000-2007 arasında askeri liselere yerleşen tüm öğrenciler, evet tüm öğrenciler 6. sınıfı yurtdışında okumuş! Varın bu sonucu siz değerlendirin."

Elbette saçma sapan bir iddia.

Aldığı tepkiler üzerine İsmet Berkan, ünlü geri vitesine uzanmış ve 19 Ağustos 2016 tarihli “Bütün tersenelerine girilmiş, bütün orduları…” başlıklı yazısında hatasını kabul etmiş:

Askeri Liseler için bir düzeltme

 FETÖ'nün ALS soru ve cevaplarını çaldığını gösteren YÖK çalışması uzun bir sunum haline getirilmiş. Bu sunumun 30. sayfasında aynen şöyle bir cümle var: 

"2000-2007 yılları arasında askeri liselere yerleşen tüm öğrenciler orta 1'i yurtdışında okumuştur."

Bu cümleye çok sayıda itiraz maili aldım; yazanların bazıları ortaokul diploma örneklerini de göndererek yurtdışında okumadıklarını söylediler. Aynı sunumun aynı sayfasında bir önceki cümle de şöyleydi: "Yaklaşık 1597 aday ilkokuldan sonra 6. sınıfı yurt dışında okumuştur." Bu iki cümle arasndaki çelişki yazıyı yazarken dikkatimi çekmeliydi. Çünkü açık bir çelişki var.  

Dün konuştuğum kaynaklar, askeri liselere girmeyi başaran bütün öğrenciler için yurt dışında okuma iddiasının doğru olmadığını söylediler. Nitekim bana yazanların bir bölümü, daha sonra askeri lisedeki eğitimleri sırasında ağır baskıya uğrayıp okulu bırakmak zorunda kaldıklarını da aktarıyorlar. 

Düzeltir, özür dilerim.

 

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz