İslam Memiş Tutmayan Dolar Kuru Tahminlerini Bıkmadan Usanmadan Sürdürüyor

Daha önce “İslam Memiş’in Bir Türlü Tutmayan Döviz Tahmin Kuponları” başlıklı yazımızda örnekleriyle aktarmıştık.

Döviz kurları konusunda İslam Memiş 2016 yılında kötü bir performans çıkardı.

2017 yılındaki durumu ise 2016’dan farklı değil.

Örnekleriyle aktarmayı sürdürelim:

“Mart ayında piyasalar” başlıklı 2 Mart 2017 tarihli yazısından:

"Ocak ayından itibaren döviz ve altın fiyatlarının gerileyeceğini, TL'ye güvenenlerinin kazanacağını belirtmiştim. Aynı öngörümün devam ettiğini anımsatmak isterim."

Yanlış saat bile günde 2 kez doğru zamanı gösterir derler. Hakkını vermek gerek İslam Memiş’in, alınan tedbirlerle birlikte 3,90’ın üzerini gören kur 3,55’e kadar geriledi.

"Dolar/TL kurunda 3,55-3,65 Lira aralığı devam edebilir. Referandum sonrası 3,40'lı seviyeleri daha net telaffuz edebiliriz."

İslam Memiş bu yazıyı yazdıktan sonra dolar/TL kuru 3,7 üzerine doğru hareketlendi. Referandum sonrasına dair kur tahminini not ettik. Referandumdan sonra bu tahminin tutarlılığını da göreceğiz.

24 Şubat 2017 tarihli “Piyasalara bahar erken geldi…” başlıklı yazısından:

"Döviz fiyatlarındaki düşüşler döviz borcu olanlar için iyi fırsat olabilir, her ne kadar 3,50 seviyeleri konuşulsa da bu seviyeler hemen olmayabilir. Yani yumuşak ve kademeli inişler için dışsal nedenlerin ortadan kalkması gerektiğini düşünüyorum. Kısa vadeli düşüşler dolar 3,60,Euro 3,80, Altın 143 Lira seviyeleri güçlü destek seviyeleri olabilir."

29 Ocak 2017 tarihli yazısında 3,3’ü, 2 Mart 2017 tarihli yazısında 3,4’ü hedef göstermişti. Şimdi de 3,5 hemen olmaz, 3,6 önemli bir destek noktası diyor. Yazısının ardından döviz kurları tekrar hareketlendi ve dolar/TL kuru 3,7’in üzerine çıktı ve 3,74’ü gördü. Not edelim.

5 Şubat 2017 tarihli “Piyasalar ve beklentiler” başlıklı yazısından:

"Dolar/TL kuru 3,697 lira seviyesinden haftayı tamamladı. Dolar/TL kurunun düşüşleri kalıcı olmayabilir, acil alma ihtiyacı olanlar bu seviyeleri fırsat olarak değerlendirebilirler. Para piyasalarında dalgalı seyirler devam ettiğinden gün içindeki 50 kuruşluk kur farkları geçerliliğini koruyor. 3,65 lira seviyesini aşağıda güçlü bir destek seviyesi olarak izlemeye devam edeceğiz. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise 3,80 lira seviyesini direnç seviyesi olarak belirleyebiliriz. Ancak yukarı yönlü toparlanma isteği düşüşlerden daha hızlı bir şekilde devam edebilir."

E hani dolar kuru 3,3’e kadar gidecekti? 29 Ocak 2017 tarihli yazısında bu noktayı işaret ediyordu. Kurun 3,69’u gördüğü 5 Şubat 2017 günü itibarıyla İslam Memiş mevcut seviye için “alım fırsatı” uyarısı geçmiş. Daha önceki yazılarındaki “dolar düşecek sakın yaklaşmayın” uyarılarının tam tersine. Biraz tutarlılık arıyor insan analizlerde…

29 Ocak 2017 günü yayınlanan “Döviz ve altın piyasalarında son durum…” başlıklı köşe yazısından:

"Dolar; Mart ayının sonuna kadar dalgalı seyir devam edecek. Gün içindeki oynaklık 50 kuruştan az olamaz. Yani sabah 3,85 olan dolar kuru akşam kapanışta 3,80 yada sabah 3,80 akşam kapanışta 3,85 olarak düşünün. Orta vadede 3,65 Lira seviyesi dip, 3,99 Lira seviyesini zirve olarak düşünebilirsiniz. Ancak Haziran ayının sonuna kadar dolar kurunda sert düşüşler bekleyin derim, 3,30 seviyesi en favori destek seviyem olmaya devam ediyor."

Bildiğiniz bakkal hesabı yaparak dolar kuru üzerine teknik analiz yapıyor İslam Memiş. Ocak ayı başından bu yana verdiği kur tahminleri ise oldukça değişken haliyle daha önce aktardığımız üzere. Şimdi de 3,3 seviyesini hedef göstermiş. Tutmayan diğer tahminleri gibi bu seviyeyi de bekleyip göreceğiz.

"TL'de bekleyenler daha çokkk fırsatlar bulacaksınız rahat ve mutlu olun..."

Resmen, basımı, yayını, dağıtımı yapılan bir gazeteden (bir türlü tutmayan) yatırım tavsiyesi veriyor İslam Memiş. SPK mevzuatına göre bir yükümlülüğü olmalı.

22 Ocak 2017 tarihli “2017’de Neye Yatırım Yapmalı” başlıklı yazısında yine ekonomistliğini konuştururken:

"Dolar sunî olarak 3,99 Lirayı test etti, TCMB müdahalesiyle 3,762 Liraya geriledi. Düşüşler devam edebilir, bundan kimsenin şüphesi yok. Kısa vadede 3,63 uzun vadede 3,30 ancak yatırımcı için önemli olan şu “Dolar bir yatırım aracı mı?” Ya da 3,63 lirada satın aldığınız dolar size ne kazandıracak?"

Döviz piyasasında Dolar/TL kuru 3,99 seviyesini şu ana değin hiç görmedi.

Ayrıca, gün geçmiyor ki tahmini değişmesin İslam Memiş’in. Kısa ve uzun vade tahminleri de not edildi. Bakalım görecek mi.

“Trump’zede olmayın” başlıklı 19 Ocak 2017 tarihli yazısından:

"Ben ilk ihtimali daha kuvvetli gördüğümden yurt içi piyasalarda dolar kurunda değer kayıplarının 3,63 lira seviyelerine kadar devam edeceğini tahmin ediyorum. Yurt içi piyasalarda “DOLAR SEVİCİLER” mutlaka bu duruma üzülecektir, hemen” geçici düşüşlere kanmayın dolar 4 Lira olacak “ mesajları yazmaya başlayacaklardır. Dolar sevicilerin gazına gelip yüksek kurdan dolar alan vatandaşlar, bozdurmak için çok sabretmesi gerekebilir. 

Orta vadede doların değer kaybetmesi güçlü bir ihtimaldir. 

Ben tavsiyemi yenilemek isterim “ Dolar alınabilir bir seviyede değildir, dolar borcu olanlar biraz daha sabretmeleridir."

3.63 görülemedi bir türlü henüz. 3-4 gün önceki tahmini 3,60’tı 3,63’e çekmiş. Sanırsınız, finansal modelleme ile anlık kur tahmini yapıyor…

15 Ocak 2017 tarihli “Türk milletinin Türk lirası” başlıklı yazısından:

"BİST 83 bin seviyesini test edebilir,  dolar kurunda geri çekilmeler 3,60 seviyesine kadar devam edebilir, altının gram fiyatı ise 140 lirayı test edebilir diye tahmin ediyorum. "

3,70 altını test edebilir derken gidişata göre kur sıkıyor İslam Memiş. Piyasa kuru neyse 0,2 düşüğünü söylüyor gibi duruyor.

12 Ocak 2017 tarihli “Dolar sevicilere özel” başlıklı yazısından:

"Öngörülerimi yakından takip edenler, 2017 yılı için dolar kurunda 3,70, altının gram fiyatında 144 lira seviyelerinin test edilebileceğini yazmıştım."

(Köşe yazılarında) 3,7’yi işaret etmemişti ki hiç test seviyesi olarak. Tam tersine aşağı yönlü hareket olacağını iddia etmişti. Ki tam tersi oldu.

"Asla rehavete kapılmayın ve dolar sevicilerin gazına gelerek bu seviyelerden ne döviz nede altın satın alın."

Daha önce de vermişti benzer tavsiyeleri. Tuttuğunu görmedik.

9 Ocak 2017 tarihli “Mevsimsel Etkiler ve Piyasalar” başlıklı yazısından:

"Milli ruha sahip milletimiz zaten dövizlerini TL'ye çevirdikleri için bu saatten sonra döviz fiyatlarını konuşmanın hiç bir manası yoktur. TL; 2017 yılında diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya devam edecektir."

Değer kaybetti tam aksine.

5 Ocak 2017 tarihli “Dolar neden yükseldi” başlıklı yazısından:

"ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki oynama ve açıklanan enflasyon rakamları yurt içi piyasalarda dolar kurunun 3,60 Lira seviyesini test etmesine neden oldu. Ancak aynı günün akşamında tekrar 3,58 Lira seviyesine kadar geri çekildi. Dolar kurunda yaşanan yükselişlerin kalıcı olmayacağını sık sık belirtiyorum, tekrar anımsatmak isterim “ Dolar kurunda yaşanan yükselişler kalıcı değil” Yılın ilk haftasında yaşanan yükselişlerin dolarını satamayanlara yeni bir fırsat verdiğini düşünüyorum."

Kalıcı oldu.

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın