Hilal Kaplan KHKlılara Pasaport Verildiğini Sanıyor

Hilal Kaplan'ın KHKlılara pasaport yasağının olmadığını iddia ettiği köşe yazısı
Hilal Kaplan'ın 31 Temmuz 2018 tarihli köşe yazısı

Hilal Kaplan, 31 Temmuz 2018 tarihinde Sabah Gazetesinde “Meriç’e, Ege’ye sürüklenen çocuklar…” başlığıyla yayınlanan yazısında FETÖ soruşturmaları/kovuşturmaları nedeniyle kamu görevinden ihraç edilenlerin olağanüstü halin kaldırılmasından sonra pasaportlarını almasının önünde bir engel olmadığını iddia ederek hatalı bilgi paylaşmış:

"Bu devlet, olağanüstü hali kaldırdığından beri hakkında arama kararı olmayan, örneğin devlet kadrolarından atılmış olan FETÖ'cüler bile serbestçe pasaportlarını alıp defolup gitme hakkına sahipken, bebeğini kendi bataklığına sürükleyene ana baba denir mi?"

 

FETÖ soruşturması ya da kovuşturması nedeniyle yahut FETÖ üyeliği, irtibatı ya da iltisakı iddiasıyla kamu görevinden ihraç edilenler, kamuda bilindiği şekilde KHKlıların, pasaportları KHK ile ihraç işlemiyle birlikte otomatik olarak 6749 sayılı yasa gereğince İçişleri Bakanlığınca gerçekleştiriliyor. Pasaport iptalinin yanı sıra pasaport sistemine konulan bir mesajla birlikte yurt dışı çıkış tahtidi şeklinde bir idari işlem de uygulanıyor. Yani, kamu görevinden çıkarılmış bir kişi elinde pasaport dahi olsa, yurt dışı çıkışına engel koyulduğu için çıkış yapamıyor.

Olağanüstü Halin 2018 yılı Temmuz ayında kaldırılmasının ardından KHKlıların yurt dışı çıkış işlemlerine yönelik sınırlamalar ortadan kaldırılmadı. Sadece, kendisi hakkında bir adli veya idari işlem olmadığı halde, eşleri hakkında yürütülen işlemlerden dolayı pasaportlarına şerh konulan 155.350 kişinin pasaportlarındaki şerhler 25.07.2018 tarihinde kaldırmıştı. İçişleri Bakanlığı, kamu görevinden ihraç edilenler hakkında uygulanan şerh işleminin sürdürüldüğünü duyurmuştu:

“Yurt dışına çıkma tahditleri, savcılıklardan soruşturmaların güvenliği açısından tedbir maksatlı konulan şerhler, terör örgütlerine üyelikleri, iltisak veya irtibatları nedeniyle kamu görevlerinden çıkarılanlar hakkında 6749 sayılı yasa gereği tesis edilen işlemler nedeniyle konulan şerhler devam etmektedir.”

Özetle, Hilal Kaplan KHKlıların yurt dışı çıkış işlemlerine konulan kısıtlar hakkında yanlış bir bilgi paylaşmış.

 

malumatfurus hakkında 1034 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz