Haydar Çakmak ve G20

Yeniçağ Gazetesi yazarlarından Haydar Çakmak, “G20 Zirvesi: Herkesin Bir Derdi Var” başlıklı 17 Eylül 2016 tarihli yazısında G20 platformu hakkında bilindik hataları tekrarlamış:

"4-6 Eylül 2016 tarihinde, dünyanın ilk yirmi ekonomisini oluşturan 20 ülkenin devlet ve hükümet başkanları Çin'de toplandı."

Daha önce yine Malumatfuruş’ta aktardığımız üzere, G20, küresel düzeyde sistemik öneme sahip gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ortak forumudur. Dünyanın ilk yirmi ekonomisinin oluşturduğu bir yapı değildir. Örneğin, Hollanda ve İsviçre gibi gelişmiş ülkeler G20’de değildir, çünkü G20 en büyük sistemik öneme sahip gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkeyi bir araya getirmektedir.

"Örgüt, 1999'da kurulmuştur. 2006 yılına kadar sadece bakanlar seviyesinde toplanmıştır."

G20 bir platformdur. Gayriresmi bir oluşum yani. Örgüt olarak nitelemek doğru değildir.

İlaveten, G20 2008 yılında düzenlenen Vaşington Zirvesi’ne değin sadece G20 Finans Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları düzeyinde toplanmıştır. 2006 değil.

"Tek üyelik kriteri, büyüklük açısından, dünyanın ilk yirmi ekonomisi arasında olmaktır. Dolaysıyla demokrat değilsin, Batılı değilsin, Avrupa'da toprağın yok gibi dışlayıcı kriterler yoktur. Dünya'nın her bölgesinden, farklı dinler, farklı medeniyetler, farklı kültürler ve farklı rejimlere sahip ülkeleri bir araya getirmesi açısından çok önemlidir ve gerçek manada küresel bir zirvedir. Yani dünyayı temsil etme özelliği yüksektir."

Yine aynı yanlış. G20’nin üyelik kriteri ekonomik büyüklük değildir sadece. Eğer öyle olsaydı, Hollanda ve İsviçre gibi küresel ölçekte ilk 20’de olan ekonomilerin G20 üyesi olması, Arjantin ve Suudi Arabistan gibi ilk 20’de olmayan ekonomilerin listede olmaması gerekirdi.

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın