Pan American Firmasına Ait 914 Sefer Sayılı Uçağın Havada Kaybolduğu ve 37 Yıl Sonra İniş Yaptığı İddiası Asılsız

Kaybolmasının ardından 35 yıl sonra ortaya çıkarak yere sağ salim iniş yapan uçak iddiası, UFO, İlluminati, komplo teorileri hakkında yazılar yayınlayan internet sitelerinde paylaşılan bir şehir efsanesidir.

Yanlış İddia

 

Bermuda üçgeninde kayıp olan gemiler, havada kayıp olup 35 yıl sonra iniş yapan uçak, tünelde kayıp olup 82 sene sonra piyasaya çıkan tren. Anomali içeren hayatın olağan akışına aykırı bu gibi şehir efsaneleri, özellikle metafizik öğelere kafayı sarmış vatandaşların ilgisini çekiyor.

1955 yılında havalanan ve daha sonra hiçbir haber alınamayan Pan Amerikan (Pan Am) adlı firmaya ait 914 sefer sayılı uçağın 37 yıl sonra iniş yaptığı iddiası da fizikî realiteden kopuk bir biçimde metafizik ve paranormal hikâyelere kendini kaptıran kişilerin gerçek sandığı bir şehir efsanesi.

 

Anılan şehir efsanesini aktaran "Dünya şokta 34 yıldır kayıp olan uçak piste indi" başlıklı görsel
Anılan şehir efsanesini aktaran “Dünya şokta 34 yıldır kayıp olan uçak piste indi” başlıklı görsel

 

Ortadan kaybolduktan 35 yıl sonra bir anda ortaya çıktığı öne sürülen 513 sefer sayılı uçağa dair aktarılan şehir efsanesi metni özetle şu şekilde:

“22 Temmuz 1955 yılında New York’tan Pan Amerikan 914 uçağı havalanmış ve bir daha uçaktan haber alınamamıştır. Ta ki takvimler 1992 yılını gösterene dek. 1992 yılında yıllardır kayıp kabul edilen ve hiçbir haber alınamayan uçaktan ilk kez haber alınmış ve uçağın pilotu Venezuella’nın Caracas şehrindeki kuleyle temasa geçmiştir. 4 mürettebat, 57 yolcu taşıyan bu gizemli uçak kulenin izin vermesi üzerine iniş yapmış ve birkaç dadika sonra ise tekrardan havalanıp gözden kaybolmuştur.

21 Mayıs 1992 tarihinde olaya şahit olan havaalanı çalışanları uçağın kaybolmasının üzerinden 37 yıl geçmiş olmasına rağmen hala uçak içindeki mürettebatın ve yolcuların genç olduklarını belirtmişlerdir. Aynı zamanda kalkışa hazırlanan bu gizemli uçak ardında 1955 yılını gösteren bir takvim de bırakmıştır. Aslında bu takvimde Caracas şehrine iniş yapan bu uçağın 1955 yılındaki Pan Amerikan olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Aynı zamanda uçağın pilotu ile havaalanı kulesi arasında geçen konuşmaların ses kaydı da böyle bir uçağın gerçekten var olduğunu ve 37 yıl sonra tekrardan ortaya çıktığını göstermektedir. Ses kayıtlarında uçağın pilotu panikle biz neredeyiz demiş ve ayrıca 914 uçağıyla New York’tan Miami’ye uçuş yaptıklarını söylemiştir. Pilotun bu sözlerinden sonra ise kuleye bir sessizlik çökmüştür. Çünkü New York ile Miami arasındaki uçuş yolu Caracas’dan neredeyse 2000 km uzaktadır ve bu kadar büyük bir sapmanın olması neredeyse imkansızdır.

Daha sonra kule uçağın inişi için izin vermiş ve pilota 21 Mayıs 1992 tarihinde oldukları bilgisini vermiştir. Bunun ardından ise pilot büyük bir korku ve şaşkınlık yaşamış, kulenin gönderdiği yardım ekiplerini oradan kovarak tekrardan havalanıp gözden kaybolmuştur.

Olayın bir diğer ilginç yanı ise kulenin radarlarına bu uçağın hiçbir zaman takılmamış olmasıdır. Yani kule görevlileri bu gizemli uçağı radardan değil kendi gözleriyle görmüşlerdir.

1955 yılında havalanan ve 1992 yılında tekrar iniş yapan uçaktan daha sonra hiçbir haber alınamamıştır. Bilim insanları ve havaalanı personelleri uçaktan kayda alınmış sesleri ve 1955 yılına ait takvim üzerinde yıllardır araştırma yapmaktalar. Olayın gizemi ise hala çözülebilmiş değil.”

 

Kaybolduktan 32 yıl sonra iniş yapan hayalet uçak iddiasına dair şehir efsanesinin video ile aktarılmış versiyonu da şöyledir:

 

 

Bir Uçağın Havada Kaybolmasının Ardından 35 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktığı İddiası Bir Şehir Efsanesi

Kaybolduktan 35 yıl sonra geri dönen uçak iddiasının gerçeklik payının bulunmadığına ilişkin gerekçeleri aktaralım:

35 yıl sonra tekrar zuhur ettiği öne sürülen Pan Am 914 nolu uçağın varlığına dair herhangi bir somut delil bulunmamaktadır. Pan Am 914’ün kaybolduğuna dair herhangi bir haberin varlığına 1955 yılında rastlanamıyor. Bahse konu uçağın 1992 yılında tekrar ortaya çıktığına dair de güvenilir herhangi bir haber kaynağında bir ize dahi rastlanamamaktadır.

1955 yılında havalanan ve 1992 yılında tekrar iniş yapan uçaktan daha sonra hiçbir haber alınamamış olduğu iddiası ise başlı başına saçmalıktır. Yetkililerin uçağın yok oluşu ve tekrar ortaya çıkışı ile ilgili araştırmalar yaptığı ve kamuoyuna araştırmalarının sonucu ile ilgili demeçlerde bulunduğu iddiaları da uydurma ürünüdür.

Hayalet uçağa ilişkin şehir efsanesi anlatısında uçaktaki herkesin öldüğü iddiası karşısında hayalet uçağın havaalanına tek parça kim tarafından ve nasıl indirildiği, insanlar uçak içinde yanmış vaziyetteyken diğer eşyaların nasıl olur da yanmamış olabileceği gibi açık noktalar bulunmaktadır.

35 yıl boyunca uçağın kısıtlı yakıtla nasıl havada kalmış olabileceğine ilişkin verilen yanıt, uçağın bir tür portaldan geçerek zaman yolculuğu yaptığı yönündeydi. Hollywood filmlerini aratmayan bu senaryonun inandırıcılığının düşüklüğü aşikâr.

1955 yılında New York’tan 57 yolcu ile çıkan, 37 yıl boyunca kaybolan, daha sonra hiçbir şey olmamış gibi Miami’ye tekrar inen uçak hikâyesi, gerçek olsaydı dünyanın en bilindik paranormal olayı olarak literatürde kendine yer bulurdu. Ancak bu şehir efsanesini gerçek addederek haberleştiren ya da araştıran herhangi bir haber kaynağına günümüzde rastlanılamamaktadır. Hayalet tren anlatısı sadece gizemli olayları derleyen mistik ve metafizik iddiaları aktaran internet sitelerinde aktarılmaktadır.

Kultbilgi.com gibi gizemli ilimler, komplo teorileri ve şehir efsanelerini aktaran internet sitesi dışında bir başka güvenilir haber kaynağında Pan Am 914 nolu uçağın varlığına dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Kultbilgi.com’da Türkçe aktarılan şehir efsanesi metninin de benzer içeriğe sahip İngilizce yayın yapan UFO, İlluminati, komplo teorileri hakkında yazılar yayınlayan internet sitelerinde paylaşılan metinden çevrildiği anlaşılmaktadır.

Tüm bu gerekçelerin ötesinde, kaybolduktan 35 yıl sonra tekrar ortaya çıktığı iddia edilen uçağın gerçek olmadığına dair en köklü kanıt, bu şehir efsanesini ilk ortaya atan kaynak.

1955 yılında ortadan kaybolduğu öne sürülen Pan Am 914 nolu uçağa dair ilk iddia, kaybolduğu iddia edilen tarihten 30 yıl sonra ortaya atılmıştır. Hayalet uçağa ilişkin anlatılan şehir efsanesi ilk defa, 1979 ve 2007 yılları arasında yayın hayatını sürdüren, haberleştirdiği kurgusal öyküler ile tanınan tabloit Weekly World News adlı gazetede 7 Mayıs 1985 tarihinde yayınlanmıştır.

 

Havada Kaybolmasının Ardından 35 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktığı İddia Edilen Uçağa İlişkin Weekly World News'ta Yayınlanan Haber
Havada Kaybolmasının Ardından 35 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktığı İddia Edilen Uçağa İlişkin Weekly World News’ta Yayınlanan Haber

 

Saygın ve güvenilir bir haber kaynağı olmayan Weekly World News adlı yayında okurlara aktarılan bu şehir efsanesi daha sonra 1993 ve 1999 yıllarında 2 defa daha yayınlanmıştır. Bahse konu ilave yayınlarda Weekly World News, uçağın kayboluşuna dair “görgü tanığı” olduğu öne sürülen Juan de la Corte adlı hava trafiği kontrolörüne ait 2 farklı fotoğraf kullandığı görülmüştür.

 

Weekly World News adlı yayından havada kaybolduktan 37 yıl sonra geri döndüğü iddia edilen uçağa ilişkin haberler
Weekly World News adlı yayından havada kaybolduktan 37 yıl sonra geri döndüğü iddia edilen uçağa ilişkin haberler

 

İlaveten, kaybolduktan 37 yıl sonra tekrar ortaya çıktığını iddia ettiği uçağa ilişkin haberlerinde Weekly World News tarafından kullanılan uçak fotoğraflarının Pan Am 914 kuyruk numaralı uçağı göstermediği; söz konusu fotoğrafların Alamy adlı stok fotoğraf sitesinde yayınlanan 1930lu yıllarda çekilen bir DC-4 uçağına ait olduğu anlaşılmaktadır.

 

Weekly World News adlı yayında 35 yıl sonra tekrar ortaya çıktığı iddia edilen uçak haberi ve bahse konu haberde kullandığı uçak fotoğrafının kaynağı olan stok fotoğraf sitesi
Weekly World News adlı yayında 35 yıl sonra tekrar ortaya çıktığı iddia edilen uçak haberi ve bahse konu haberde kullandığı uçak fotoğrafının kaynağı olan stok fotoğraf sitesi

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...