Hasan Bülent Kahraman ve Orlando Saldırganı

Hasan Bülent Kahraman, Sabah Gazetesi’nde 17 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan “Orlando Küreselleşmenin Sonu” başlıklı yazısında biraz iddialı çıkış yapıp küreselleşmenin sonunun geldiğini iddia ederken, haberleri doğru okuyamadığını ve ilgili literatürü takip ederken edindiği yanlış izlenimi gözler önüne sermiş:

"Orlando olayına elbette 11 Eylül'dür demeyeceğiz. Ama vahimdir. Hele Fransa'daki saldırılarla bütünleşince, hele Obama, katilin emirleri internet aracılığıyla aldığını açıklayınca ve DAEŞ işi üstlenince bu vahametin boyutları daha da artıyor."

Okuduğu metni anlayamıyor galiba. Obama “Orlando saldırganının emirleri internet üzerinden aldığını” açıklamadı; tam tersine, “internetten yayılan bilgilerden etkilenmiş olabileceğini” ancak “IŞİD’le bağlı olduğuna dair bir delil olmadığını” söyledi.

Bkz ilgili bir haberden bir kesit:

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Orlando kentindeki bir eşcinsel kulüpte 49 kişiyi öldüren saldırganın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle bağlantılı hareket ettiğine dair bir delil olmadığını söyledi. Obama, saldırganın "internet üzerinden yayılan, aşırılığa iten bilgilerden etkilenmiş olabileceğini" ancak geniş çaplı bir planın parçası olarak hareket ettiğine dair bir delil olmadığını söyledi.

Bir başka hata ise Fukuyama’nın “tarihin sonu” tezi ile ilgili:

"Her ne kadar 'mucit' Fukuyama sonradan yanıldığını kabul ettiyse de 'tarihin sonu' denerek hırsla, şiddetle, ödün vermeksizin savunulan liberal ekonomi, ideolojilerin öldüğünü ilan eden yaklaşımlar meseleyi küçük, nüve halindeki örgütlerin sistem içinde bir yol bulma çabasına doğru zorladı."

Fukuyama sonradan yanıldığını falan kabul etmedi “tarihin sonu” tezi konusunda. 2014 yılında ilgili tezine ilişkin kaleme aldığı yazıdan aşağıdaki kesitler, iddiasını devam ettirdiğini gösteriyor:

At the 'End of History' Still Stands Democracy 

Twenty-five years after Tiananmen Square and the Berlin Wall's fall, liberal democracy still has no real competitors

***

So has my end-of-history hypothesis been proven wrong, or if not wrong, in need of serious revision? I believe that the underlying idea remains essentially correct, but I also now understand many things about the nature of political development that I saw less clearly during the heady days of 1989.

***

Even as we raise questions about how soon everyone will get there, we should have no doubt as to what kind of society lies at the end of History.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*