H. Hümeyra Şahin Oktay Sinanoğlu’nun Dünyanın En Genç Profesörü Olduğunu Sanıyor

H. Hümeyra Şahin, Akşam Gazetesinde 18 Şubat 2017 günü yayınlanan “18 yaş” başlıklı yazısında Oktay Sinanoğlu’nun yaptığı akademik çalışmalar neticesinde “en genç profesör” olduğunu iddia ederek hataya düşmüş:

"Daha yakın zamanlara gelelim; Oktay Sinanoğlu 26 yaşında Yale Üniversitesi’nde bilime yaptığı önemli katkılarla ‘en genç profesör’ oluyor."

Hümeyra Hanım’ın hatalarını düzeltelim:

1. 1935 yılında doğan “Türk Einstein”ı ünvanı ile hatırlanan Oktay Sinanoğlu, 28 yaşına vardığında, yani 1963 yılında Yale Üniversitesi bünyesinde teorik kimya alanında çalışmalarda bulunurken profesör ünvanına erişti. 1961 yılında ve 26 yaşında iken değil.

2. Oktay Sinanoğlu’nun bu başarısı ile Yale Üniversitesi tarihinin (1961 yılı itibarıyla) en genç yaşta profesör ünvanına erişien akademisyeni olduğu iddia edilmektedir. Ancak Oktay Sinanoğlu, Hümeyra Hanım dahil olmak üzere bazılarının iddia ettiği gibi dünyanın en genç profesörü olmuş değildir.

Yale Üniversitesi’nin de açıklamasında görülebileceği üzere Oktay Sinanoğlu, Yale’de 20. yüzyılda, yani modern çağda en genç profesör olmuş kişidir. Dünyada değil.

Oktay Sinanoğlu’nun, Yale Üniversitesi’nin 300 yılı aşkın tarihindeki profesörlüğe en genç yaşta ulaşan 3. kişi (Yale’in en genç 3. profesörü) olduğu iddia edilmektedir.

Günümüzde dünyanın en genç profesörü ünvanını, Seul’deki Konkuk Üniversitesinde tam zamanlı fakülte profesörü olarak 19 Şubat 2008 tarihinde atanan, 22 Şubat 1989 doğumlu Alia Sabur elinde tutmaktadır. Alia Sabur, dünyanın en genç profesörü ünvanına 19 yaşında erişmiştir. Bu başarısıyla Guinness Rekorunu da elinde tutmaktadır.

Yani, Oktay Sinanoğlu günümüzde “dünyanın en genç profesörü” ünvanını haiz değil.

Peki ya geçmişte? 1963 yılında profesör olduğu zaman? Bu sorunun yanıtı da Yale Üniversitesi’nin açıklamasında gizli. Oktay Sinanoğlu, dünyanın en genç 3 profesöründen biri demiyor Yale. Yale Üniversitesi’nin 3 asrı aşan tarihinin en genç 3 profesöründen biridir diyor.

Bilinen bir ismi düşündüğümüzde de Oktay Sinanoğlu’nun en genç profesör olamayacağı gözler önüne seriliyor: Friedrich Nietzsche.

1844 doğumlu Nietzsche, 25 yaşında iken 1969 yılında Basel’de profesör olarak göreve başlar. Yani, Oktay Sinanoğlu’ndan yaklaşık 1 asır önce, Oktay Sinanoğlu’ndan 3 yaş daha genç haliyle profesör olmuştu Nietsche.

Haliyle, bu bulgular Oktay Sinanoğlu’nun dünyanın en genç profesörü olduğu iddiasını çürütmektedir.

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz