Gürbüz Evren’in Trump’ın “CIA 15 Temmuz’da Yardım Etti” İtiraf Tweeti Attığı İddiası Sahte Çıktı

Gürbüz Evren, Gerçek Gündem’de 19 Ağustos 2016 günü yayınlanan “Fethullahçı Darbe Girişimi için CIA nasıl bir plan yaptı?” başlıklı yazısında ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın attığı bir tweetle CIA ajanlarının 15 Temmuz darbe girişimine destek olduklarını; ancak, sonrasında CIA müdahalesiyle bu tweetin silindiğini iddia ederek biraz uçmuş:

"NOT: Tam yazıyı siteye göndermek üzereyken, Amerikan Başkanlık yarışında Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump’un resmi twitter hesabından "13 CIA yetkilisi Türkiye’deki darbeye yardım etti" mesajı yayınlandı. Hemen ardından ise CIA müdahale etti ve mesaj silindi. 

Bu durumda, “Buyur buradan yak” denir…"

Donald Trump’ın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili attığı iddia edilen tweet’lerin sahte olduğu anlaşılmıştı.

Teyit.org da detaylı şekilde bu iddianın gerçeği yansıtmadığını şu şekilde aktarmıştı:

ABD merkezli haber sitesi Politico’da yer aldığı iddia edilen “Trump: Kanıtlar var, CIA ajanları Türkiye’deki başarısız darbe girişimine yardım etti” başlıklı haberde Trump’ın 15 Ağustos 2016’da attığı belirtilen tweetlerin ekran görüntüsüne de yer verildi. Söz konusu tweetlerden birinde Donald Trump’ın şöyle yazdığı iddia edildi: “13 CIA ajanının Türkiye’deki başarısız darbeye yardım ettiğine dair elimde deliller var. Önümüzdeki günlerde isimleri açıklayacağım.”

İddiaya göre Rebecca Morin imzası taşıyan ve 16 Ağustos 2016’da Politico’da yayınlanan haberde de Trump’ın Türkiye’deki darbe girişiminde CIA parmağı olduğuna dair delillerinin olduğu belirtiliyordu.

İddiaların aksine Politico’da bu başlıkla bir haber ve ekran görüntülerinde yazıldığı şekliyle bir linkbulunmuyor. Ensonhaber.com, Politico’nun ilgili yazıyı yayınladıktan sonra sildiğini öne sürse de web sayfalarının arşivini tutan archive.org sitesinde yaptığımız araştırma, sayfanın hiç oluşturulmamış olabileceği yönünde bir delil sunuyor.

Ayrıca haberi yazdığı iddia edilen Rebecca Morin, 19 Ağustos 2016’da Twitter hesabından yaptığıaçıklamada şu ifadeleri kullanıyor: “Benim imzamla Politico’da yayımlandığı iddia edilen Türkiye/CIA hikayesi gerçek değil. O haberi ben yazmadım ve Politico yayınlamadı. İddia gerçek değil.”

Morin’in kendisine ait olmadığını söylediği haberin içeriğinde yer alan tweet ekran görüntüleri de tamamen gerçek dışı. Donald Trump’a ait resmi hesap olan @realDonaldTrump hesabından, ekran görüntülerinde gözüktüğü şekilde atılmış bir tweet bulunmuyor.

Yeni Akit, Trump’ın “13 CIA ajanının Türkiye’deki başarısız darbe girişimine yardım ettiğini ve elinde deliller olduğunu” yazdığı tweetlere CIA’in müdahale ettiğini ve Trump’ın tweetlerini sildiğini iddiaetse de, siyasetçilerin silinen tweetlerini toplayan politwoops.com web sitesine bakıldığında, Trump’ın böyle bir tweeti silmediği anlaşılıyor.

Gürbüz Evren’in ifadeleriyle ihtisabı sonlandıracak olursak:

“Teyit etmediği bilgileri köşesinde paylaşan yazarlara, “buyur buradan yak” denir…”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*