Güngör Uras ve Türkiye’nin G20 Üyeliğinden Çıkarılması

Güngör Uras, 25 Ağustos 2015 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan “G20 Ülkeleri Arasında Sıramız Geriliyor” başlıklı köşe yazısında, dolar kurunda yaşanan artış nedeniyle küçülen milli gelirimiz nedeniyle G20 üyeliğimizin tehlikeye girebileceğine değinmiş.

“Dolar fiyatı hızla yükseldi. Türk Lirası’yla hesaplanan milli gelir dolara bölününce dolar olarak milli gelir küçülüyor. Açık anlatımla, Türkiye’nin G20’lerden çıkması veya çıkarılması tehlikesi belirdi.” diyen Güngör Bey, daha önce “Cumhuriyet ve Zaman Gazeteleri vs. G20 Üyeliğimiz” başlıklı ihtisabımızda belirtiğimiz bir gerçeği gözden kaçırmış.

Tekrarlamakta fayda var. G20 üyeliği, milli gelir sıralamasını birebir yansıtan ve yıldan yıla değişim gösteren bir yapı değildir. 1999 yılında oluşturulan platformun üyelik yapısı –uç senaryolar gerçekleşmediği müddetçe- sabit bir yapı arz etmektedir.

G20, yani Yirmiler Grubu’nun üye ülke kompozisyonuna dair toplumumuzda yaygın bir yanlış bilgi var. G20’nin dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinden oluştuğu sanılıyor.

Halbuki 1999 yılında kurulan ve 19 ülke ile Avrupa Birliği’nden oluşan G20 platformu, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri içermektedir. G20 üyesi ülkeler küresel düzeyde sistemik öneme sahip gelişmiş ekonomiler (Almanya, ABD, Avustralya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada) ve yükselen piyasa ekonomileridir (Türkiye, Arjantin, Brezilya, Çin, Endonezya, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan).

G20, dünyanın en gelişmiş ya da en yüksek milli gelire sahip ülkeleri bir araya getiren gelişmiş ülkelerin forumu değildir. Dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Hollanda ve İsviçre gibi gelişmiş ülkeler G20’de değildir. Öte yandan, ilk 20’de yer almayan Suudi Arabistan ve Arjantin G20 platformu içerisinde yer almaktadır.

 

G20 Türkiye

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

1 geri izleme / bildirim

  1. Perihan Çakıroğlu ve G20 Üyeliğinden Çıkarılmamız - Malumatfuruş

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz