Güneri Civaoğlu ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Yatırım Yapılabilir Notları

Güneri Civaoğlu, Milliyet Gazetesinde 4 Şubat 2017 günü yayınlanan “Homo Economicus” başlıklı yazısında yatırım yapılabilir kredi notuna ilişkin malumatfuruşluk yapmayı denerken hataya düşmüş:

"Uluslararası finans kurumlarında “yazılı olmayan” bir kural, “bir ülke ekonomisi için en az iki reyting kuruluşunun -yatırımcılara soru işareti çizen notları” önemlidir. Dış yatırımları frenler. Türkiye ekonomisi için “Tezgâha alet oldular” kuşkularına rağmen iki reyting kurumu freni hissediliyor."

Kural ve mevzuat açısından bir ülkenin yatırım yapılabilir ülke kabul edilmesi için en az 2 uluslararası reyting kuruluşundan yatırım yapılabilir notu alması gerekir.

“Uluslararası finans kurumlarında yazılı olmayan kural” diye bilmiş bilmiş cümlesine başlamış Güneri Civaoğlu; lâkin, bahsettiği kural iddia ettiği gibi “yazılı olmayan” bir kural değildir. Bizatihi, mevzuatla tespit edilmiştir.

Yatırım yapılabilir kredi notu değerlendirmesi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (US Securities and Exchange Commission – SEC) mevzuatına göre yapılır.

Bahse konu ilgili mevzuata göre bir ülkenin yatırım yapılabilir olduğunun addedilebilmesi için SEC tarafından Ulusal Çapta Tanınmış İstatistiki Derecelendirme Kuruluşu (Nationally Recognized Statistical Rating Organizations) olarak kabul edilen en az 2 kredi derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir seviyede not almış olması gerekmektedir.

malumatfurus hakkında 853 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz