Fuat Uğur, Türkiye Gazetesi’nde “Sıkı bir ahlaksızla karşı karşıyayız” başlıklı 15 Ekim 2016 tarihli yazısında Fethullah Gülen’in 15 Temmuz darbe girişimini yeşil cübbe giyerek sinyal verdiği iddiasını, darbe girişiminin aylar öncesinde dile getirdiğini iddia etmiş; ancak, durum aktardığı gibi değil tam olarak:

"Doğru gerçekten de. Varoluşları yalan üzerine kurulu bir örgüt kuran adamdan biz de neler bekliyoruz. “Yeşil cübbe giyip darbe mesajı veriyor” dedik ta 24 Mart 2016 tarihinde. “Yalan” demedi mi?"

24 Mart günkü yazısında Fuat Uğur, Fethullah Gülen’in giydiği yeşil cübbenin “darbe” işaretçisi olduğunu açıkça söylememiş, yeşil cübbenin “hilafet” işareti olduğunu belirtmişti:

“Boşuna zahmet etme, ben söyleyeyim. Yeşil bir cübbe giymiş. Neden önemli bu diye soracaksın. Hemen açıklayayım. Gülen’in en büyük hayali halife olmaktı. Hatta ilan etmek için 2016 yılını hedeflemişti de ABD’li kukla oynatıcıları buna darbeyi öne çekmesi için baskı yapmışlardı. Gülen inat ediyordu şartlar uygun değil, darbeyi yapabilmek için yeterli gücümüz yok diye. Ama patronları daha önceden Fil Terbiyecisi yöntemiyle hizaya getirdikleri için kısa sürede diz çökmüş ve istediklerini yapmayı kabul etmişti. Görüleceği üzere sonuç ortada. Hepsinde başarısız oldu. Ancak hâlâ halüsinasyon görmekte ve halife olacağına, Türkiye’de iktidara geleceğine inanmakta. İşte bu yeşil cübbe onun halifeliğini ilan ettiğinin göstergesi.”

Fuat Uğur’un yukarıdaki paragrafta yer alan “darbe” atfı, 15 Temmuz değil, 17-25 Aralık.

Ne de olsa kimsenin okuduğu incelediği yok diye düşünüyor herhalde

Yorumunuzu yazınız...