Fotoğraftaki Bikinili Kişinin Nilhan Osmanoğlu Olduğu İddiası

Fotoğraftaki Bikinili Kişinin Nilhan Osmanoğlu ya da Hüma Osmanoğlu Olduğu İddiası Doğru Değildir

Sosyal medyada Nilhan Osmanoğlu’na ve Hüma Osmanoğlu’na ait olduğu iddia edilerek paylaşılan fotoğraf ABD Texas Austin’den Aisha Topicz adlı bir mankene aittir. Aisha Topicz bahse konu fotoğrafın kendisine ait olduğunu teyit etmiştir. Aisha Topicz’in sosyal medya hesaplarından alınan fotoğrafın 2013 yılında Hüma Osmanoğlu’na, 2018 yılında ise Nilhan Osmanoğlu’na atfedildiğini görüyoruz.

Yanlış İddia

Osmanlı hanedanının hayattaki üyelerinden biri olduğu belirtilen Nilhan Osmanoğlu’ya ve Hüma Osmanoğlu’ya ait olduğu iddia edilen fotoğraf şu şekilde:

Hüma Osmanoğlu’na ve Nilhan Osmanoğlu’na Ait Sanılan Bikinili Bayan Fotosu

 

Bahse konu bikinili fotoğraf ABD Texas Austin’den Aisha Topicz adlı bir mankene aittir. Aisha Topicz’in Instagram hesabındaki fotoğraflar incelendiğinde bikinili fotoğrafın kendisine ait olduğu anlaşılıyor. Her ne kadar Instagram profilinde söz konusu fotoğrafa rastlayamasak da, Aisha Topicz’in 3 Ağustos 2011 tarihli paylaşımında aynı bikiniyi giydiği görülüyor.

Aisha Topicz’in Aynı Bikiniyle Yer Aldığı Bir Başka Fotoğraf

 

Aisha Topicz sosyal medya hesabından kendisine ulaştığımızda fotoğrafın kendisine ait olduğunu “Merhaba, bu yıllardır devam ediyor. Fotoğraflar benim, neden Türkiye’deki hikayeler için kullanıldığını bilmiyorum. Teşekkür ederim! Aisha” yanıtıyla teyit etmiştir.

Aisha Topicz’in Bahse Konu Bikinili Fotoğrafın Kendisine Ait Olduğuna Dair Teyidi

 

Fotoğrafın Osmanoğlu sülâlesine ait olduğuna dair iddianın hikâyesinin 2013 yılına dayandığı ve bikinili fotoğrafın ilk başta Hüma Osmanoğlu’na aitmiş gibi lanse edildiği anlaşılıyor.

Uludağ Sözlük, İnci Sözlük ve diğer bazı internet siteleri ve forumlarına yüklenen Haberself.com adlı internet sitesinde “Hüma Osmanoğlu”na ait olduğu iddiasıyla paylaşılan diğer fotoğraflar incelendiğinde fotoğraftaki kişinin Hüma Osmanoğlu değil Aisha Topicz olduğu netleşmektedir.

2013 yılında Ekşi Sözlük’te açılan “aishe topicz” başlığında bahse konu bikinili fotonun Hüma Osmanoğlu’na ait olmadığına dair entryler girildiği görülüyor. Bir girdide, kendisine sosyal medya hesabından ulaşan Türk kullanıcıların Türkiye’de kendisinin Hüma Osmanoğlu’na benzetildiği ve ünlü olduğu yönündeki bildirimleri hakkında farkında olduğunu belirttiğinin iddia edildiği görülebiliyor.

2018 yılına gelindiğinde ise bahse konu bikinili fotoğrafın Nilhan Osmanoğlu’na ait olduğu şeklinde iddiaların sosyal medyaya ve internet forumlarına yansımaya başladığı gözlemleniyor. Nilhan Osmanoğlu’nun tesettür giymeye başlamasının ve ilk defa tesettürü ile katıldığı televizyon programında “Ben zaten tesettürlüydümdemesinin ardından bu iddianın türediği anlaşılıyor.

Bikinili fotoğrafın Nilhan Osmanoğlu’na ait olduğunu iddia eden tweet

 

Nilhan Osmanoğlu’nun bahse konu bikini fotoğrafla ilgili ailelerinde böyle birinin bulunmadığını belirten sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Nilhan Osmanoğlu’nun kendisine ve Hüma Osmanoğlu’na atfedilen bikinili fotoğraf hakkında açıklaması

 

Fotoğraftaki Bikinili Kişinin Nilhan Osmanoğlu Olduğunu İddia Eden Yazarlar

Fatih Altaylı, Habertürk Gazetesi‘nde 7 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan “Sözde Sultan, özde iftiracı” başlıklı yazısında Nilhan Osmanoğlu’nun Fransa’da bikinili bulunduğunu iddia ederken bahse konu yanlış iddiaya atıfta bulunmuş:

"Güney Fransa’da bikinili, Türkiye’de başörtülü pozlarıyla ünlü, “sözde” Osmanlı torunu bir kadın var, ismi lazım değil."

 

malumatfurus hakkında 1040 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz