Fatih Altaylı, Yılmaz Özdil’in Köşe Yazısını Okurundan Gelmiş Gibi Köşesinde Paylaşmıştı

ctrl c v
Kopyala Yapıştır Yazı

Fatih Altaylı, Habertürk Gazetesi‘nde 28 Kasım 2010 günü yayınlanan “Tekil sosyallikler” başlıklı yazısında bir okurundan geldiğini belirttiği metne yer vermiş; ancak, gerekli incelemeyi yapmamış:

BAZEN çok güzel yazılar çıkıyor karşımıza, mail'lerde, bloglarda.
Bunu da bir okur yollamış.
Nejdet Baykal yazmış. Çok beğendim doğrusu. Paylaşmak istedim.
"Üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen çipurayı çiftlikte yetiştirmeyi başaran Türkiye, dünyanın en güzel meralarına sahipken, ineği de taaa Uruguay'dan getirmeyi başardı.
Yeterli ineğimiz yok çünkü.
Koyun sayımız iyi. Öküz de getireceklerdi aslında. Şöyle bi baktılar etrafa...
Eee, yeteri kadar var. Var ama, hayvan başka şey, hayvancılık başka şey maalesef. Bu Uruguay'dan ilk önce Lugano gelmişti bize.
Bonservisi 6.5 milyon Euro'ydu, 4 yılda ödenen para 14.5 milyon Euro. Uruguay ineklerinin tanesi 1800 Euro. 8 bin tane gelecek, onlar da 14.5 milyon Euro...
Hadi diyelim, inek yetiştiremiyoruz. Bi tane Lugano yetiştirip Uruguay'a göndermeyi becerebil-seydik, inekler bedavaya gelecekti yani. O nedenle, Lugano'nun kaptanı olduğu Uruguay Milli Takımı, Dünya Kupası'na katılıyor, biz ise Uruguay ineklerinden mangal yapıp kupayı televizyondan seyrediyoruz anca.
Top çevirmeyi bırakıp kıyaslarsak: Türkiye'nin nüfusu 72 milyon. Alt tarafı 10 milyon ineği var. Uruguay alt tarafı 3.5 milyon kişi. 13 milyon ineği var.
Netice itibarıyla özet! Mesele, üç çocuk yapmak değil Yeğennn!
Mesele, üç inek yapmak..."

Okuru Fatih Altaylı’yı biraz oyuna getirmiş gibi görünüyor. Okurun bahsettiği gibi Nejdet Baykal’a ait bir bloga rastlayamadık.

Metni internette arattığımızda ise karşımıza Yılmaz Özdil’in Hürriyet Gazetesi’nde “Üretme tük’et durmak yok yola devam et” başlığıyla 9 Haziran 2010 tarihinde yayınlanan yazısı çıkıyor.

Yani, Fatih Altaylı farkına varmadan, araştırmadan, okurunun e-postasına itimad ederek, Yılmaz Özdil’in yazısını ona atfetmeden paylaşmış.

 

* İşbu ihtisapta Muhtesip.com arşivinden istifade edilmiştir.

malumatfurus hakkında 1076 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz